Aplikacja dla nieWidomych żeglarzy

Autor:
Klaudia Krause

Osoba niewidoma za sterem jachtu? Brzmi absurdalnie, a jednak możliwe. Wszystko dzięki aplikacji Seeing Assistant: Zobaczyć Morze, która na głos podaje kurs.

1 października z chorwackiego portu w Sukosan wyruszyła pełnomorska wyprawa osób niewidomych organizowana przez fundację Gniazdo Piratów. W dotarciu do celu uczestników po raz pierwszy wspierała dedykowana mobilna aplikacja Seeing Assistant: Zobaczyć Morze, opracowana przez polską firmę informatyczną, Transition Technologies.

Do tej pory kompas, komputer pokładowy i ploter wyposażone w urządzenie mówiące były tylko na jednym polskim żaglowcu – „Zawiszy Czarnym”. Ograniczało to liczbę uczestników rejsów dla niewidomych tylko do jednego statku. W tym roku uczestnicy już z nową aplikacją popłynęli w rejs nie na jednej „Zawiszy”, ale na kilku mniejszych jednostkach.

Aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze. Tak naprawdę potrzebny jest tylko smartfon. Obsługa aplikacji jest intuicyjna - parametry kursu, można uzyskać poprzez prosty gest, jakim jest potrząśnięcie. „Mobilny ster na morzu” korzysta z systemów  nawigacyjnych (GPS lub Glonass) i jest kompatybilny z popularnymi programami odczytu ekranu. Ponadto rozwiązanie jest dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych panujących na wodzie.

- Transition Technologies już od kilku lat angażuje się w działania na rzecz osób niewidomych. Decyzja o wsparciu uczestników wyprawy „Zobaczyć morze” była dla nas kolejnym krokiem w realizacji tej misji – powiedział Sławomir Strugarek, ekspert ds. dostępności w Transition Technologies. Podczas tworzenia aplikacji dla uczestników rejsu główny nacisk położyliśmy na jej intuicyjność, prostotę oraz skuteczność. Zależało nam, aby ustawienie i zmiana kursu odbywała się przy pomocy systemu do rozpoznawania mowy, informacje o aktualnym kursie pojawiały się na bieżąco, a zużycie baterii zostało ograniczone do minimum. Dlatego, aplikacja działa również w trybie samolotowym, bez połączenia z siecią GSM oraz WI-FI oraz na zablokowanym ekranie.

 

Aplikacja Seeing Assistant: Zobaczyć Morze jest darmowa i można ją pobrać na system iOS oraz Android.