Mistrzostwa dla Navigo

Autor:
Klaudia Krause

Gospodarze zdominowali organizowane przez Navigo Sopot mistrzostwa Polski katamaranów. Sopocki klub zdobył w sumie 10 medali, w tym za mistrzowskie tytuły w klasach Hobie Cat 16 SPI, Open i A class.

Sopockie mistrzostwa (19-21 sierpnia) rozgrywane były w klasach: Hobie Cat 16 Spi, F-18, Katamaran Open i A class.

Hobie Cat 16 SPI należał do grupy Sopot Catamaran Youth Team Poland. Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira zwyciężając w sopockich zawodach, wygrali jednocześnie eliminacje do  młodzieżowych mistrzostw świata katamaranów zaplanowanych pod koniec roku w Nowej Zelandii. W tym roku zdobyli oni również brązowy medal Mistrzostw Europy Hobie 16 w kategorii Youth, co jest dobrą prognozą na przyszłość. Drugie miejsce zajęli ich klubowi koledzy Łucja Wróblewska i Filip Ronkiewicz, a trzecie Dominique Bohdziewicz i Anna Świtajska, również z Navigo.

- Teraz, po tych niezwykle udanych regatach, czeka nas kolejny etap, czyli przygotowanie do Mistrzostw Świata ISAF! Nacra 15, na której będziemy się tam ścigać dość mocno różni się od Hobie Cata 16. Z tego powodu większość treningów postaramy się spędzić na mieczowej łódce F18, którą użyczyli nam Krzysztof Bassak oraz Piotr Siciński. Bardzo szczęśliwi i zmotywowani do dalszej, jeszcze cięższej pracy dziękujemy naszemu trenerowi oraz całej grupie CYT-Pol! – komentuje Tymoteusz Cierzan.

W klasie F-18 wygrali Krzysztof Bassak, Piotr Siciński z YKP Warszawa, którzy na podium wyprzedzili dwie ekipy gospodarzy z Navigo. Na drugim miejscu finiszowali Marcin Kamiński i Kaja Szulakowski, a na trzecim Michał Surowiec i Jerzy Białek.

W pozostałych klasach reprezentanci organizatorów byli jednak górą. W rywalizacji Open zwyciężyli Seweryn i Marta Krajewscy. Drugie i trzecie miejsce przypadło odpowiednio: Dariuszowi Grzegorzkowi i Andrzejowi Więckiewiczowi oraz Aleksandrze Jędryczy i Katarzynie Piernickiej.

W bardzo widowiskowej klasie A walka o podium była bardzo zacięta. Pierwsze miejsce zajął Tymoteusz Bendyk, drugie Jacek Noetzel (obaj z UKS Navigo), a trzecie miejsce zajął Brytyjczyk Chris Rashley z Royal London Yacht Club. W tej klasie wyróżniono także trzech pierwszych juniorów: Jakuba Surowca, Marcina Badzio i Andrzeja Senkusa (wszyscy Navigo). Pierwszym Mastersem był Noetzel, a najlepszą z kobiet Ewa Górska z Navigo.

24-25 września odbędzie się Puchar UKS Navigo. Natomiast za rok, w dniach 19-26 sierpnia w Sopocie odbędą się Mistrzostwa Świata klasy A. Gospodarze postarają się o jeszcze lepsze wyniki niż podczas tegorocznych startów na mistrzostwach globu w Medemblik. W Holandii Jacek Noetzel zajął miejsce tuż za podium, do brązowego medalu zabrakło mu zaledwie jednego punktu. Ponadto zdobył tytuł wicemistrza świata w kategorii Masters.