Extreme Sailing Series Wraca do Portugalii

Autor:
Klaudia Krause

We wrześniu i październiku Portugalia stanie się areną zaciętej rywalizacji nowoczesnych, super szybkich, dosłownie „latających” żaglówek klasy GC32s. U wybrzeży Madery i Lizbony odbędą się dwa przedostatnie etapy tych prestiżowych regat.

Tegoroczna edycja Extreme Sailing Series jest wyjątkowa z dwóch względów: są to dziesiąte, jubileuszowe regaty oraz po raz pierwszy załogi ścigają się na zaawansowanych technologicznie, niezwykle szybkich i zwrotnych katamaranach klasy GC32s, które przy sprzyjających warunkach potrafią osiągnąć prędkość 90 km/h.

Portugalia jest jedynym krajem, w którym odbędą się aż dwa etapy trwających obecnie, międzynarodowych regat Extreme Sailing Series, rozgrywających się co roku przy wybrzeżu ośmiu różnych miast na trzech kontynentach. To morski odpowiednik wyścigowej Formuły 1. W tegorocznych regatach uczestniczy od siedmiu do ośmiu załóg, w tym obsada reprezentująca archipelag Madery – Sail Portugal-Visit Madeira (obecnie na 6 miejscu w klasyfikacji).

 

Do Portugalii cykl zawita w dniach 22-25 września do Funchal, stolicy Madery, oraz 6-9 października do Lizbony, leżącej u ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Dotychczas Portugalia gościła regaty Extreme Sailing Series w Porto w 2012 i 2013 roku.