Żeglowanie na symulatorze

Autor:
Paweł Górski

Wirtualna rzeczywistość to nowy kierunek doskonalenia technik żeglowania, która śmiało jest już stosowana w Pucharze Ameryki. 

Kiedy 16 października 2012 roku wart 20 milionów dolarów katamaran AC72 Oracle Team USA wywrócił się na zatoce San Francisco i został zniszczony, cały świat żeglarski wstrzymał oddech zadając sobie pytanie, czy to jest bezpieczne. Podczas czterech kolejnych miesięcy odbudowy, żeglarze zostali bez jachtu na którym mogli trenować, pozostawiając swój program sportowy w zawieszeniu oraz z wieloma pytaniami bez odpowiedzi. Ten przypadek boleśnie pokazał, że żeglarstwo na najwyższym poziomie oraz testowanie ekstremalnie drogich prototypów nie do końca kontrolowanych przez załogi stało się niezwykle niebezpieczne.

Po niesamowitej obronie Pucharu Ameryki w 2013 roku powstał driRun - pierwszy na świecie profesjonalny wirtualny symulator żeglarski, którego zadaniem tak jak symulatorów w lotnictwie i w sportach motorowych, stwarzanie takich warunków i trudnych sytuacji w wirtualnej rzeczywistości jakie występują podczas prawdziwego wyścigu. 

To wirtualny symulator żeglarski oparty o silniki fizyki, oprogramowanie zajmujące się symulacją układów fizycznych, takich jak dynamiczna sztuka przewidywania prędkości jazdy VPP, dynamiki płynów, efektów dźwiękowych itd. Chodzi dokładnie o to, że efekty wygenerowane komputerowo mają wyglądać realistycznie. Komputer z oprogramowaniem  jest połączony za pomocą gogli Oculus Rift z całym zestawem czujników umożliwiających działanie systemu. Taki zestaw wirtualnej rzeczywistości daje doskonałe odwzorowanie sytuacji podczas wyścigu na jachcie i pozwala poczuć jak daleko można się posunąć przy pewnych manewrach na jachcie klasy AC45. 

Wirtualna rzeczywistość silnika driRun symuluje jacht i żeglarstwo bardzo dokładnie. Wszystkie dane podawane są do użytkownika w czasie rzeczywistym, wrażenie jest piorunujące, odczucia wizualne i słuchowe takie jak na prawdziwym jachcie. Symulator wykorzystywany jest również do powtórek z prawdziwych wyścigów, tworzeniu scenariuszy walk przedstartowych i profesjonalnej po wyścigowej analizy.

 

W przygotowaniach do walki o najważniejsze trofeum na świecie najważniejszy jest czas. Land Rover BAR Team Bena Ainslie na co dzień trenuje na trudnych wodach cieśniny Solent.  Team w swojej bazie w Portsmouth, także posiada pełnowymiarowy poruszający za pomocą hydrauliki symulator katamaranu wykorzystujący najnowsze rozwiązanie driRun. Całość skonstruowana jest tak, aby pomóc sternikowi i trymerowi skrzydła, szkolić się w trudnej sztuce utrzymania nowoczesnego jachtu na foilach. 

galeria