Nowa trasa Volvo Ocean Race 2017-2018

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Volvo ogłosiło przebieg przyszłorocznej trasy, są zmiany! Będzie to najdłuższy wyścig w historii, który poprowadzi przez 4 oceany i 11 największych miast na pięciu kontynentach. Na starcie regat staną 65 stopowe jachty o najwyższym zaawansowaniu technologicznym na świecie, a ich załogi będą walczyły o zwycięstwo przez 9 miesięcy.

Regaty Volvo Ocean Race to najtrudniejsze, najbardziej wymagające i prestiżowe wyzwanie ze wszystkich dyscyplin sportowych na świecie. Co trzy lata załogi toczą morderczy bój z morskim żywiołem, żadna inna dyscyplina sportu nie wymaga od uczestników tak zróżnicowanych umiejętności, indywidualnego zaangażowania, pracy zespołowej i wiedzy inżynierskiej. 

Nowa trasa jest najdłuższa w historii – 45 000 mil morskich, dodatkowo w tym roku, 12 500 mil morskich trasy, prowadzi przez Ocean Południowy. Żeglarze będą się zmagać z ekstremalnie mocnymi wiatrami oraz lodowatą wodą wokół Antarktydy. Po drodze czeka ich także obszar, na którym występują największe na globie niże powodujące ogromne fale i wiatry wiejące z prędkością do 130 km/h. 

- Więcej akcji, więcej prędkości, dłuższa i bardziej wymagająca trasa – to właściwy kierunek ewolucji Ocean Race. Powrót na pierwotne szlaki pierwszej edycji i ekstremalnie trudne warunki to ukłon w stronę tradycji i jednocześnie wielki impuls marketingowy dla partnerów biznesowych i sponsorów – mówi Mark Turner, który objął stanowisko CEO Volvo Ocean Race w zeszłym miesiącu.

 

Tegoroczna edycja rozpocznie się w drugiej połowie 2017 roku w Alicante. Pierwszym etapem będzie 700 milowy sprint do Lizbony. Z portugalskiej stolicy, flota uczestników wyścigu obierze kurs na Kapsztad w Republice Południowej Afryki, a po kilkutygodniowej przerwie żeglarze popłyną do Hong Kongu przemierzając Ocean Południowy. Następny odcinek do Guangzhou nie będzie wliczał się do klasyfikacji rejsu. W porcie tego miasta odbędzie się wyścig tzw. in port race. Kolejny etap będzie wiódł z Hong Kongu do Auckland w Nowej Zelandii. Następnie uczestnicy skierują się ponownie na Ocean Południowy opływając najbardziej znany przylądek świata – Horn, po czym skierują się na Atlantyk do południowej Brazylii – miasta Itajaí. Stamtąd, podobnie jak w ostatniej edycji, łodzie skierują się na półkulę północną, na wschodnie wybrzeże USA do miasta Newport na Rhode Island. Następnie czeka ich wymagający północny Atlantyk i Wielka Brytania. Flota pojawi się w Cardiff – stolicy Walii, w maju 2018 roku, potem opłynie Wyspy Brytyjskie, aby obrać kurs na Goeteborg. Wielki finał regat odbędzie się w Hadze w Holandii.