America’s Cup wraca do kolebki

Autor:
Rafał Sawicki

Louis Vuitton America’s Cup World Series powoli wkracza w decydującą fazę. Do zakończenia cyklu pozostały tylko trzy imprezy. Najbliższa z nich odbędzie się w dniach 23-24 lipca u wybrzeży brytyjskiego Portsmouth.

ozgrywki o Puchar Ameryki wracają do swej kolebki. To właśnie w pobliżu Portsmouth, a dokładnie wokół oddalonej od niego o niecałe 5 mil morskich Wyspy Wight, w roku 1851, odbył się wyścig uznawany za prekursora najstarszej batalii w historii współczesnego sportu. Wówczas linię mety przyjmowała sama królowa Victoria i gdy na pierwszej pozycji dopłynął do niej szkuner America reprezentujący New York Yacht Club, królowa zapytała swoich gości kto jest drugi. Odpowiedź była nie tyle zaskakująca co znamionująca całą przyszłość rywalizacji o Puchar: „Wasza Wysokość, drugiego nie ma”. 

Wielka Brytania musiała czekać aż 164 lata, aby rywalizacja o Puchar Ameryki wróciła na ich wody. Stało się to dzięki nowym przepisom pucharu, które zamiast jednej imprezy wprowadziły cykl odbywający się na całym świecie. Pierwsze zawody w Portsmouth odbyły się równo rok temu inaugurując LVACWS. 

Walkę o zwycięstwo na własnych wodach zapowiada sir Ben Ainslie, który co prawda wywalczył już Puchar Ameryki, ale w barwach USA, a teraz marzy o odzyskaniu tego trofeum dla swojego rodzimego kraju. Na ostatnich regatach w Chicago dowodzonych przez niego Land Rover BAR zajął znakomite drugie miejsce ustępując tylko wyśmienicie dysponowanym Szwedom z załogi Artemis Racing. Zawody w Wietrznym Mieście pokazały, że rywalizacja nabiera tempa, a załogi prezentują coraz bardziej zbliżoną formę. Poza zespołem Groupama Team France, która wciąż nie może znaleźć swojego regatowego tempa, każda z załóg  jest w stanie wygrać pojedynczy wyścig, a nawet całe regaty. 

 

Niedawno organizatorzy potwierdzili, że ostatni wyścig America’s Cup 2016 World Series odbędzie się w Azji 18-20 października w miejscowości Fukuoka. Do końca tegorocznych zmagań zostały jeszcze trzy etapy: Portsmouth, Anglia lipiec 23-24, Toulon, Francja 10-11 września oraz niedawno potwierdzony w Japonii. Najbliższe zmagania przy południowym brzegu Wielkiej Brytanii zapowiadają się naprawdę ekscytująco.

galeria