Od naczelnego

Autor:
Michał Stankiewicz

Wyobraź sobie, że całe życie pływasz, ścigasz się, bierzesz udział w dużych projektach. Nic cię nie ogranicza. I nagle przychodzi taki moment, że zdrowie odmawia posłuszeństwa, w takim stopniu, że trudno ci się nawet poruszać. To spotkało Piotra Cichockiego, doświadczonego żeglarza regatowego. Co wtedy robisz? Twoje życie zmienia się diametralnie, a jedną ze zmian jest rezygnacja ze sportu, a już na pewno wyczynowego. Ale nie w przypadku Pana Piotra. Ten 56 – latek, dotknięty chorobą nóg (w obydwu ma wstawione endoprotezy), nie tylko, że nie poddał się, ale jeszcze bardziej zaangażował w ściganie. Dzięki nieprawdopodobnej sile woli i oczywiście umiejętnościm odnosi coraz większe sukcesy i we wrześniu jedzie na igrzyska paraolimpijskie w klasie Skud 18. Dodam, że w roli faworyta. Jego partnerką jest Monika Gibes, którą poznał kilka lat temu i zaraził pasją do żeglarstwa. Myślicie, że żeglowanie regatowe jest trudne? I owszem. Jest. Tym bardziej przeczytajcie wywiad Klaudii Krause z tą parą żeglarzy, a dowiecie się co znaczy pokonywać bariery. To kolejny dowód, że słowo „niemożliwe“ nie istnieje. Trzymamy za nich kciuki, tak samo jak za całą pozostałą naszą kadrę olimpijską, którą przedstawiliśmy w poprzednim wydaniu. 

Oczywiście olimpijczycy to tylko część naszych zawodników. Reprezentanci Polski, którzy nie jadą na igrzyska mocno walczą na innych imprezach. Tradycją już stało się, że z sukcesami, szczególnie jeżeli chodzi o deskarzy, którzy z Mistrzostw Europy przywieźli trzy medale. Zofia Klepacka zgarnęła srebro, a Paweł Tarnowski brąz. Co jednak najważniejsze, mamy wszelkie szanse, by to pasmo sukcesów trwało jeszcze latami. Przemysław Miarczyński, nasz brązowy medalista z IO w Londynie zajął w Helsinkach świetne piąte miejsce. I choć wciąż jest w czołówce to już planuje swoją trenerską przyszłość. Na razie założył własną szkółkę windsurfingową, by doświadczeniem i wiedzą dzielić się z najmłodszymi. W tym samym czasie Radek Furmański, przywiózł z Helsinek złoty medal w kategorii do 21 lat. Na naszych oczach dokonuje się więc zmiana pokoleniowa w RS:X. A skoro są już godni sukcesorzy to wszystko wskazuje na to, że sukcesja zakończy się pełnym sukcesem.

W czerwcu sopocki UKS Navigo gościł czwórkę wybitnych żeglarzy, którzy przyjechali do Polski testować katamarany firmy Exploder. Pomiędzy treningami chętnie dzielili się swoimi uwagami, doświadczeniem i wiedzą. Skorzystaliśmy i my. W tym numerze pierwszy z eksluzywnych wywiadów z gwiazdą żeglarstwa Darrenem Bundockiem, 14 krotnym mistrzem świata katamaranów, zwyciężcą Pucharu Ameryki i przyszłym trenerem kadry Australii. O czym? Oczywiście o prędkości!

Michał Stankiewicz