ZBROJA ZWYCIĘŻA W ŚWINOUJŚCIU!

Autor:
wślizgu

W centrum Świnoujścia na rzece Świnie zakończyły się emocjonujące finały regat Świnoujście Match Race zaliczanych do Pucharu Świata i European Match Racing Tour. Po zaciętych finałach numerem jeden okazał się Patryk Zbroja z załogą KS Dobra Marina ze Szczecina.

Od piątku do niedzieli 11 zespołów z Niemiec, Danii, Brazylii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Polski ścigało się w kolejnych regatach z cyklu Polish Match Tour.

Przez pierwsze dwa dni na Zatoce Pomorskiej rozegrano 55 wyścigów eliminacyjnych, które wyłoniły siedem najlepszych załóg awansujących do fazy play-off. Eliminacje pomyślnie przeszły załogi: Jelmera van Beeka, Piotra Harasimowicza, Patryka Zbroi, Rafała Sawickiego, Przemka Tarnackiego, Igora Tarasiuka i Matta Whitfielda. Rozczarowaniem był brak awansu Szymona Szymika i Emila Kjaera z Danii, którzy w rankingu plasują się wysoko. Natomiast dużą niespodzianką występ młodej załogi Igora Tarasiuka, który pewnie wygrał wyścigi z wyżej rozstawionymi zawodnikami, co jest dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się Młodzieżowymi Mistrzostwami Europy. Niestety w późniejszej fazie doznał on poważnej kontuzji kolana i musiał zrezygnować z dalszego uczestnictwa w regatach. Bardzo dobrze zaprezentował się również wracający do rywalizacji po prawie rocznej przerwie Przemek Tarnacki, tym bardziej że startował w składzie trapionym kontuzjami. Podczas treningów kontuzji pleców nabawił się Jacek Przybylak, a pierwszego dnia Konrad Lipski. W zastępstwie w załodze pojawiła się kadrowiczka klasy  Nacra 17 - Katarzyna Goralska, a dziobowego zastępowali rotacyjnie inni zawodnicy z pozostałych załóg.

W ćwierćfinałach Whitfield wykorzystał błędy Harasimowicza i wygrał 2-1 awansując do półfinałów. W drugim półfinale w pierwszym meczu pewnie wygrał Tarnacki, za to w drugim wyścigu prawie całą trasę prowadził Sawicki. Dopiero w ostatnim wyścigu Tarnacki wykorzystał minimalny błąd Sawickiego i wyprzedził go nie oddając już prowadzenia do mety.

Van Beek jako konkurenta do  półfinałów wybrał Matta Whitfielda, którego pokonał dość pewnie - 3-1. Za to w drugim półfinale, dramatyczny bój stoczyli Zbroja i Tarnacki. Nie brakowało kar, czarnych flag i kontrowersyjnych decyzji arbitrów, ostatecznie lepszym startem i utrzymaniem prowadzenia od mety popisał się Zbroja awansując do finału. W meczu o trzecie miejsce, podrażniony Tarnacki szybko rozprawił się 2-0 z Brytyjczykami zdobywając brązowy medal. 

W finale pierwszy mecz wygrał Zbroja, drugi Van Beek i doszło do decydującego starcia. Ze startu lepiej wyszedł Holender, ale Polacy świetnie żeglując zdołali odrobić stratę, zablokować przeciwników na prawej stronie trasy i objąć prowadzenie, które mimo intensywnych ataków Holendrów, już nie oddali. Tym samym załoga KS Dobra Marina po wygranej w Szczecin Match Race, przypieczętowała swój drugi sukces. Zwycięska załoga płynęła w składzie Patryk Zbroja, Marek Prokopiak, Maciek Gonerko i Krzysztof Żełudziewicz.

Pełne wyniki regat Świnoujście Match Race 2019:

 

1. Patryk Zbroja - Klub Sportowy Dobra Marina

2. Jelmer van Beek - Team Dutch Wave

3. Przemysław Tarnacki - Albert Riele Sailing Team

4. Matt Whitfield - Dragon Racing

5. Piotr Harasimowicz - HRMRacing Team

6. Rafał Sawicki - Sawicki Racing GSC Yachting

7. Igor Tarasiuk - Youth HRMRacing Team

8. Emil Kjaer 

9. Jens Hartwig - HARTWIG Match Team

10. Szymon Szymik - Szymik Racing

 

11. Bernardo Low-beer

Autor