X REGATY O PUCHAR TRZECH MARSZAŁKÓW

Autor:
wślizgu

53 załogi ścigały się na wodach Zalewu Wiślanego wokół Fromborka i Tolkmicka  w ramach jubileuszowych, dziesiątych Międzynarodowych Regat o Puchar Trzech Marszałków. Zawody zaliczane są do Pucharu Bałtyku Południowego oraz Grand Prix Zalewu Wiślanego.

Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków to wydarzenie, które integruje nie tylko żeglarzy, ale także województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz rosyjski Obwód Kaliningradzki. Regaty co roku odbywają się na wodach Zalewu Wiślanego. Są okazją nie tylko do sportowej rywalizacji, ale i towarzyskich spotkań.

W zawodach wystartowały 23 załogi podzielone na 3 grupy według współczynnika KWR. Załogi jachtów kabinowych swoją rywalizacje rozpoczęły we Fromborku. W pierwszej grupie zwyciężył jacht „Litwinka 2” ze sternikiem Marianem Drabińskim (MKŻ DAL Frombork), w drugiej „Berbeć 2” – z Ryszardem Seroką (JK Elbląg), natomiast w trzeciej grupie najlepszy był jacht „Vega” z Sergeyem Zhadobko (JK Ost-West). Przeprowadzono dwa zaplanowane wyścigi – długi ok. 20 Mn i krótszy ok. 15 Mm w trudnych i wymagających warunkach.

Oprócz dorosłych, w ramach regat rywalizowało także 30 jednostek klasy Optymist i Laser 4,7, które ścigały się na wodach Zalewu Wiślanego przy Tolkmicku. Pogoda była iście żeglarska,  przez dwa dni trwania wyścigów świeciło słońce i było dość wiecznie. W drugim dniu regat w sobotę, zarówno dla dorosłych jaki i dzieci wyścigi rozpoczęto w Tolkmicku. Wyznaczona trasa dla jachtów kabinowych wyniosła około 15 NM, a młodzi żeglarze pływali po tej samej trasie co w dniu poprzednim.

Po oficjalnym zakończeniu regat odbył się festiwal szantowy. Dla żeglarzy i mieszkańców Tolkmicka zagrali The Nierobbers, Roman Tkaczyk, „Perły i Łotry” oraz Anna Ciaszkiewicz. Regaty są wpisane w kalendarz Pucharu Bałtyku Południowego oraz Grand Prix Zalewu Wiślanego.

 

 

Autor