WIATR I WALKA W SOPOCIE TRZY MOLA 2019

Autor:
wślizgu

15-16 czerwca 2019 w Sopocie odbyły się Regaty Pucharu Polski Katamaranów „Trzy Mola”. Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska okazali się najlepsi w klasie Open, a zwycięstwo w A klasie przypadło Maciejowi Żarnowskiemu. Organizatorem regat był Uczniowski Klub Sportowy Navigo.

W regatach wzięły udział 34 załogi.  Zgodnie z planem rozegrano 6 wyścigów, po 3 każdego dnia. W sobotę wiał nie za duży, stabilny wiatr od morza, ale fala w stosunku do siły wiatru była duża i miała wpływ na żeglugę. Natomiast w niedzielę zgodnie z prognozą wiał szkwalisty wiatr od lądu. Najsilniejsze podmuchy wiatru osiągały ponad 20 węzłów. Wiatr kręcił i taktycznie były to bardzo wymagające warunki do żeglugi, nie obyło się bez wywrotek i awarii sprzętowych. W tych warunkach najlepiej poradzili sobie Jakub Surowiec i Kasia Goralska żeglujący na Nacrze 17, którzy wygrali klasyfikację Open. W klasie A najlepiej  poradził sobie Maciej Żarnowski, który pokonał doświadczonego Jacka Noetzla. W klasa Hobie pierwsi na podium stanęli Wiktoria Osowska i Alex Wysocki, a w Hobie 16 Spi Zuzanna Szadziul i Szymon Cierzan.

Warto wspomnieć też o ekologicznej inicjatywie. Tuż po wyścigach, uczestnicy regat wzięli udział w ogólnoświatowej akcji „Sailors for the Sea” i pozbierali śmieci wokół klubu i na wydmach. Regaty „Trzy Mola” organizowane są przez Uczniowski Klub Sportowy Navigo pod patronatem miasta Sopotu oraz pod auspicjami Polskiego Związku Żeglarskiego.

 

 

Autor