40. Puchar Prezydenta Sopotu

Autor:
wślizgu

W tym roku odbyła się 40. edycja regat o Puchar Prezydenta Sopotu - najstarszej windsurfingowej imprezy rozgrywanej na morzu. W regatach wzięło udział 178 zawodników z 6 krajów, którzy rywalizowali w klasach RS:X, RS:X Junior, Techno293, Raceboard, UKS BT 4.0, Windfoil Open i Kitefoil Open.

W regatach wzięło udział 178 zawodników z Polski, Litwy, Łotwy, Rosji, Białorusi i Omanu. Wyścigi zaplanowane były na trzy dni, jednak finalnie zawody odbyły się tylko w sobotę i niedzielę.

W klasie RS:X seniorów najlepszy był Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk), natomiast w RS:X 8.5 na podium stanęły dwie zawodniczki sopockiego klubu. Na najwyższym - Weronika Marciniak z dwoma punktami przewagi nad koleżanką klubową Lidią Sulikowską. W klasyfikacji RS:X juniorów dziewcząt na najwyższym podium stanęła Karina Filip (GKŻ Gdańsk), natomiast wśród chłopców zwyciężył Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

- Były to dla mnie bardzo ważne regaty, ponieważ była to druga eliminacja do mistrzostw świata World Sailing, które odbędą się w lipcu w Gdyni. Pierwsze regaty eliminacyjne wygrałem (Puchar PZŻ) i od wyniku w Sopocie zależało czy pojadę. Te też wygrałem, co daje mi kwalifikację. Na mistrzostwach świata będzie po jednym zawodniku z każdego kraju, jest to bardzo prestiżowa impreza. Z dziewcząt Polskę będzie reprezentowała Karina Filip z GKŻ Gdańsk - opowiada Kamil Manowiecki.

W Techno293 7.8 mężczyzn wygrał Krzysztof Żarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a wśród kobiet najlepsza była Nadia Kulik (KS Baza Mrągowo). W Techno293 6.8 najlepsi okazali się Maciej Popłonyk (AZS Poznań) i Linda Falkiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot). W klasyfikacji Techno293 5.8 chłopców zwycięzcą został Amadeusz Stobiński (AZS Poznań), a w żeńskim odpowiedniku zwyciężyła Maja Cituk (Giżycka Grupa Regatowa). Najmłodsi ścigali się w klasie Techno293 4.0. Wśród dziewcząt zwyciężyła Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz), a wśród chłopców najlepszy okazał się Jakub Guźlecki (KS Centrum Żeglarskie Szczecin).

W klasie Raceboard mężczyzn regaty w Sopocie wygrał Paweł Gardasiewicz z YKP Warszawa przed Arturem Manelskim i Maciejem Sińczakiem. Wśród kobiet najlepsza była Maria Jopyk-Misiak (KW OXYO Grudziądz).

Z planowanych  27 wyścigów dla klas na foilach odbyły się tylko 4 wyścigi dla Windfoil  i 7 dla Kitefoil. W klasie Windfoil najlepszy był Juozas Bernotas z Litwy, przed Paweł Dittrichem (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Natomiast w klasie Kitefoil w klasyfikacji mężczyzn zwyciężył Jakub Jurkowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) przed Arkadiuszem Kusalewiczem i Jakubem Watorowskim (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Wśród kobiet najlepsza była Julia Damasiewicz, za nią Magdalena Woyciechowska i Nina Arcisz – wszystkie reprezentujące SKŻ Ergo Hestia Sopot. Dodatkowo podczas Pucharu Prezydenta Sopotu zostały rozegrane klubowe regaty w klasie Finn, które wygrał Borys Michniewicz.

Puchar Prezydenta Sopotu to najstarsza, cykliczna impreza windsurfingowa w kraju.

- To tradycyjna impreza, która organizowana jest już po raz 40. Zbliża całe pokolenia deskarzy. Mamy tu dzieci ścigające się na małych żagielkach, klasę olimpijską, jak i nowoczesnego foila. Z nami jest też pierwszy zwycięstwa regat  Ryszard Cybulski - podsumował regaty Piotr Hlavaty, komandor klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot.

Partnerami regat są miasto Sopot, Ergo Hestia oraz Pomorski Związek Żeglarski.