PUCHAR DZIELNICY WISŁA Z AKCENTEM RETRO

Autor:
wślizgu

Żagle jachtów różnych klas zagoszczą na Wiśle 22 i 23 czerwca. Regaty Mistrzów,  piknik żeglarski na bulwarze Wiślanym, a także zupełna nowość, czyli rywalizacja w klasie retro - tak szykuje się druga edycja Regat o Puchar Dzielnicy Wisła. Zapisy ruszyły, wszyscy, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności żeglarskie na Wiśle, mogą to zrobić w Warszawie w pierwszy weekend wakacji.

Rozegrana w 2018 pierwsza edycja Regat o Puchar Dzielnicy Wisła przypomniała jak wielki potencjał drzemie w królowej polskich rzek. Zebrane doświadczenia organizatorzy przekuli w działanie. W tym sezonie regaty to już nie tylko zmagania mistrzów, ale również  pięć różnych klas: Omega Sport, Standard, Retro, DZ’ta i Open.

- Ogromnie cieszy nas zainteresowanie żeglarzy regatami i zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie - zapowiada Kasper Orkisz, Premium Yachting – pomysłodawca regat. - Zapisy trwają! Zawodnicy będą rywalizować w 5 klasach. Imprezie będą towarzyszyć też Regaty Mistrzów, to niezwykła okazja do zobaczenia w bezpośredniej rywalizacji najlepszych polskich  żeglarzy, Mistrzów Polski, Europy i świata, pływających na co dzień na różnych łódkach i akwenach. Na starcie zobaczymy m.in. Zbigniewa „Gutka” Gutkowskiego, Szymona Kuczyńskiego, Piotra Kulę oraz załogi Sailing Poland i Yacht Club Sopot i oczywiście Kubę Pawluka – Legia Warszawa – obrońcę tytułu  z pierwszej edycji.

Szczególnie ciekawie zapowiada się rywalizacja w klasie Retro. Jest to uhonorowanie konstruktora, wielkiego projektanta i żeglarza Juliusza Sieradzkiego, który w trakcie okupacji Warszawy w 1942 roku w szkutni nad Wisłą w okolicy mostu Poniatowskiego skonstruował pierwszą Omegę. Ponadczasowy kształt kadłuba i zastosowanie nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych spowodowało, że jachty klasy Omega stały się najpopularniejszymi łódkami żeglugi śródlądowej w Polsce. Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła będą stanowiły okazję do pokazania oldtimerów w akcji w tej specjalnej klasie regatowej.

- Cały ubiegły rok szukaliśmy Omegi o typowej drewnianej, słomkowej konstrukcji z rogatnicą. Jednostki, która będzie swoistym ambasadorem warszawskich Omeg. Obecnie przy współpracy ze specjalistami z firmą TEKNOS - producentem farb jachtowych Oliva trwają prace nad odrestaurowaniem tego wyjątkowego jachtu. W maju planujemy zwodować naszą „RetroOmegę" Remont naszej łódki będzie opisany na stronie www.farbyjachtoweoliva.pl – zapowiada Kasper Orkisz.

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła przerodziły się w całoroczną inicjatywę popularyzującą żeglarstwo na Wiśle - 22 i 23 czerwca na warszawskim bulwarze im Jana Karskiego, na wysokości parku fontann będzie gościć miasteczko żeglarskie z atrakcjami i animacjami. Warszawiacy będą mogli wypłynąć 

 

w  rejs po Wiśle, a całość okraszona będzie komentarzem na żywo. Więcej informacji: www.zaglewarszawskie.pl.

Autor