Szczecin należy do Zbroi! #POLISH MATCH TOUR

Autor:
wślizgu

Cztery dni rywalizacji, podwójne regaty, dwa akweny, trzynaście zespołów z ośmiu krajów i jeden zwycięzca! Patryk Zbroja wygrał zarówno WarmUp (grade 3), jak i Szczecin Match Race (grade 2), pozostając niepokonanym w Szczecinie przez cztery ostatnie imprezy!

5 maja zakończyły się podwójne regaty Polish Match Tour w Szczecinie. Przez 4 dni rywalizacja odbyła się na jeziorze Dąbie, piąty finałowy dzień rozgrano na Odrze w centrum miasta. Udział wzięło 13 zespołów z Danii, Estonii, Brazylii, Szwecji, Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Polski. Rozegrano 2 regaty, WarmUp (grade 3) oraz Szczecin Match Race (grade 2). W obu triumfował Patryk Zbroja.

Pierwsze regaty, to tradycyjna rozgrzewka, czyli WarmUp. Od samego początku świetnie radził sobie Zbroja, wygrywając 10 z 11 wyścigów. Za nim walkę o drugie miejsce stoczyli Rafał Sawicki oraz Matt Whitfield z Wielkiej Brytanii. Obaj zakończyli eliminacje z 9 wygranymi. Do zajęcia 4. miejsca chętnych było już bardzo dużo, bo zaciętą walkę do ostatniego wyścigu stoczyli Jabłkowski, Harasimowicz, Kling (SWE), Pierroz (FRA) i Eriksson (FIN). Ostatecznie w półfinale pojawił się Jabłkowski. Półfinały to pewna wygrana 2-0 Zbroi z Jabłkowskim i emocjonujący mecz Sawickiego z Brytyjczykami, z którego zwycięsko, po błędzie Sawickiego wyszedł Whitfield wygrywając 2-1. W meczu o 3. miejsce podrażniony Sawicki nie dał szans Jabłkowskiemu, a w finale, Zbroja pokonał Whitfielda 2-1 wygrywając regaty WarmUp.

To co działo się w czasie pierwszych regat, przy silnym porywistym wietrze, było tylko przedsmakiem emocji w drugich regatach, czyli Szczecin Match Race. Do stawki zawodników dołączył szósty sternik świata, Mati Sepp i pierwszego dnia zszedł z wody niepokonany. W ciągu 2 dni udało się rozegrać Round Robin, czyli eliminacje każdy z każdym, łącznie 66 wyścigów. Walka o pierwsze miejsca premiowane bezpośrednim awansem do półfinałów stoczyła się między francuzem Pierroz, Zbroją, Seppem i młodym Duńczykiem Jeppe Borchem. Do finału przeszli Zbroja i Pierroz. Pozostali dostali szansę awansu poprzez ćwierćfinały, w których pojawił się jeszcze Harasimowicz pokonując w decydującym wyścigu Jabłkowskiego.

W niedzielę, akwen regat zmieniono z jeziora Dąbie na Odrę, więc wyścigi rozgrywano w samym centrum Szczecina. W trudnych warunkach, przy zmiennym wietrze nie udało się dokończyć ćwierćfinałów, rozegrano natomiast półfinały. Zbroja wybrał jako przeciwnika młodego francuza i był to dobry wybór, ponieważ finalnie Polacy wygrali 2-0. W drugim Borch z Seppem stoczyli zacięty mecz decydujący o awansie do finału. Wygrali Duńczycy i oni zmierzyli się ze Zbroją w finale. Ostatecznie Polacy w składzie Patryk Zbroja, Maciek Gonerko, Krzysztof Żełudziewicz i Marcin Zubrzycki reprezentujący KS Dobra Marina ze Szczecina zwyciężyli w również w tych regatach.

Szczecin Match Race był pierwszą tegoroczną rundą prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League, skupiającego 12 dedykowanych regat z 5 kontynentów.

 

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 cykl składa się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Autor