Pierwszy puchar PPŻ #krynicamorska

Autor:
wślizgu

9-12 maja na wodach Zalewu Wiślanego w Krynicy Morskiej odbyła się kolejna edycja Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Na starcie stanęło 484 zawodników z całej Polski, którzy rywalizowali w 17 konkurencjach.

Już po raz czwarty z rzędu bazą regat była Krynica Morska. W tym roku, ze względu na napięty terminarz imprez międzynarodowych, regaty odbywały się tylko w jednym terminie dla wszystkich klas, a nie w dwóch jak to miało miejsce w ostatnich latach. W związku z tym Zalew Wiślany zaroił się od zawodników wielu klas. 

W windsurfingowej klasie RS:X w kategorii kobiet zwyciężyła Małgorzata Białecka (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która rozpoczęła regaty od trzeciej pozycji. Jednak dzień po dniu przebijała się w górę stawki i łącznie wygrała pięć z jedenastu wyścigów, pływając razem z juniorami i zapewniła sobie końcowy triumf. Najlepszym juniorem został Kamil Manowiecki (SKŻ ERGO Hestia Sopot), który wygrał także klasyfikację generalną z seniorkami.

- Regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego są pierwszymi zawodami w tym sezonie rozgrywanymi w Polsce. Pogoda w maju bywa różna, a podczas tych zawodów była wymagająca, ponieważ było wyjątkowo zimo, a dzisiaj temperatura nie przekroczyła chyba nawet 10 stopni więc ręce i nogi bardzo marzły. Ponadto wiatr był bardzo szkwalisty więc trzeba było mieć oczy dookoła głowy i być bardzo czujnym. W związku z tym cieszę się z tego, że zaprezentowałam tutaj dobrą formę - powiedziała Małgorzata Białecka.

Wśród seniorów niezmiennie od pierwszego do ostatniego dnia na prowadzeniu znajdował się Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). Dobrze regaty rozpoczął Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), ale prowadząc w pierwszym wyścigu zahaczył statecznikiem o niewidoczną podwodne sieci i poważnie go uszkodził, co wykluczyło go z rywalizacji. W klasie Techno 293 najlepszy okazał się Michał Lis (KS Baza Mrągowo), a wśród dziewcząt zwyciężyła Aleksandra Wasiewicz  (SKŻ ERGO Hestia Sopot).

W klasie Laser Radial kobiety również pływały w jednej flocie z mężczyznami. Żeńską klasyfikację wygrała Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która zajęła czwarte miejsce w łącznej klasyfikacji z panami, natomiast u mężczyzn najlepszy okazał się Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk). W klasie Laser Standard ze zwycięstwa cieszył się Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów). W Laserze 4.7 lepsza od chłopców okazała się Lilly May Niezabitowska (SJK Kotwica Tarnobrzeg).

W Kite Foilu bezkonkurencyjny był Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno), który aż w trzynastu z piętnastu wyścigów był najlepszy. Drugą lokatę zajął Błażej Ożóg, a trzecią Jakub Jurkowski (obaj SKŻ ERGO Hestia Sopot). Całe podium u pań zajęły sopocianki - Julia Damasiewicz, Magdalena Woyciechowska i Nina Arcisz.

W klasie 420 rzutem na taśmę łączną klasyfikację wygrali Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice), dzięki temu, że wygrali dwa niedzielne wyścigi. Zepchnęli oni na drugą pozycję najlepsze dziewczęta, Zofię Korsak i Karolinę Cendrowską (MKS Dwójka Warszawa). W rywalizacji klasy 29er w ogólnej klasyfikacji zwyciężyli Sławomir Kapałka i Jakub Gołębiowski (Stowarzyszenie Sportów Wodnych), a pierwszym duetem żeńskim były Karolina Żurek i Agata Wilczewska (YKP Gdynia). W kolejnej dwuosobowej klasie, czyli Cadet pierwszą pozycję w ogólnym zestawieniu utrzymały Magdalena Leymańczyk i Zuzanna Grusznis, natomiast drugą pozycję w łącznej klasyfikacji zajęli Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski (UKŻ Lamelka Kartuzy). 

Rywali w klasie Europa zdeklasował Damian Sieczkowski (ŻLKS Kiekrz), który drugiego w klasyfikacji mężczyzn Bartosza Miziewicza (Wolsztyński Klub Żeglarski) wyprzedził aż o trzydzieści trzy punkty. Najlepszą kobietą okazała się Agnieszka Kiełczewska (Jacht Klub Wielkopolski). W klasie L’Equipe zwyciężyli natomiast Aleksander Hlebowicz i Amelia Kwiatkowska (Nauticus Yacht Club Olsztyn).

Przez całą imprezę nie nastąpiły zmiany w pierwszej trójce klasy 49er. Wygrali Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), drugie miejsce zajęli Jan Marciniak i Paweł Nowicki (KS Aqua Włocławek), a na trzecim swój występ ukończyli Paweł Jakubowski i Adam Głogowski (KS Baza Mrągowo/YKP Gdynia).

W klasie Finn, która rozpoczęła ściganie w piątek, postawą podczas ostatniego dnia końcowe zwycięstwo zapewnił sobie Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia). Tylko raz w klasie OK Dinghy dał się pokonać natomiast Tomasz Gaj (Stowarzyszenie Zawodników Klasy OK Dinghy).

W katamaranach A-Class siedem wyścigów wygrał, a w jednym nie wystartował Maciej Żarnowski (UKS Navigo Sopot), pewnie triumfując w całych regatach. Natomiast na katamaranach Hobie Cat 16 zdecydowanie najlepiej żeglowali Zuzanna Szadziul i Szymon Cierzan (UKS Navigo Sopot).

Organizatorem regat był Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miastem Krynica Morska.

Autor