EKSTRAKLASA W KOMPLECIE

Autor:
wślizgu

Niespodziankami zakończyły się eliminacje Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w Sopocie. Z 12 startujących ekip tylko cztery najlepsze teamy – Sztorm Grupa, KS Iskra AMW Gdynia, Giżycka Grupa Regatowa i Odyssey Sailing Club - dołączą do elitarnej ósemki w Ekstraklasie, pozostałe załogi będą uczestniczyć w regatach 1 Ligi. Zaskoczeniem jest brak awansu faworytów z Yacht Club Sopot 2 i Yacht Club Gdańsk.

Weekend w Sopocie stał pod znakiem kapryśnej pogody. Tak trudnych i dziwnych warunków chyba próżno by szukać w historii sopockich regat. Z zapowiadanych silnych wiatrów, uczestników zastała gęsta mgła, słabowiatrowe warunki, burze, deszcze i bardzo wysoka wilgotność. Mimo tego, w sobotę udało się wystartować pierwszy wyścig, jednak widoczność z minuty na minutę pogarszała się, do tego stopnia, że już na drugim okrążeniu trasy z dolnych boi nie było widać górnego znaku. Kolejny wyścig został odroczony. Również z uwagi na bezpieczeństwo komisja musiała poczekać na poprawę widoczności. Po godzinie mgła się podniosła i można było rozegrać kolejne wyścigi.

Zły początek zanotowały załogi z Sopotu (Rafał Sawicki) i Gdańska (Krzysztof Małecki) zaliczając falstart i punkty karne, za to sensacyjnymi liderami po 1 serii zostały debiutujące załogi SKŻ Powidz (Tomasz Feret) i kobiecy team Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej (Maja Remizowicz), które wygrały swoje wyścigi. W kolejnej serii Powidz utrzymał dobrą passe, ale do głosu doszli już faworyci z Giżycka (Marek Stańczyk), z KS Iskra z Gdyni (Wojtek Myśliwiec) czy ze Sztorm Grupy (Piotr Małecki). Zaskakująco dobrze radziła sobie nowa załoga Odyssey Sailing Club z wracającym do regatowego pływania po ponad 15 latach przerwy Bartkiem Wójciakiem z Gliwic. Decydującą dla losów awansów, była trzecia i ostatnia seria wyścigów. Dzięki wygranym wyścigom do czwórki wskoczył Sztorm i Odyssey, a Giżycko i Iskra notując drugie i trzecie miejsce, zepchnęły Powidz na piątą pozycję. Nadrabiający straty Sopot mimo dwóch bardzo dobrych wyścigów awansował tylko na miejsce szóste.

Niedzielne prognozy zapowiadały słabe, ale umożliwiające żeglugę wiatry z południowego wschodu. Niestety po raz kolejny nie sprawdziły się zapowiedzi meteorologów. Dopiero po 14:00 komisja zanotowała około 4-5 węzłów wiatru z północy, udało się rozegrać jeden wyścig, który wygrał Sopot. Niestety drugiego wyścigu 4 serii, mimo dwóch prób, nie udało się dokończyć i regaty zakończono po rozegraniu 3 serii.

Ekstraklasa startuje w 13-14 lipca w Sopocie, a kończy się w 25 sierpnia w Szczecinie. 1 Liga startuje 3-4 sierpnia ponownie w Sopocie, a kończy się 1 września również w Szczecinie. Wszystkie wyniki i klasyfikacja generalna jest dostępna na stronie www.ligazeglarska.pl.

 

 

Autor