NOWA ŁÓDŹ, NOWY CEL

Autor:
wślizgu

Thomas Coville ma nowy cel, chce złamać kolejną magiczną granicę i  opłynąć świat poniżej 40 dni. W tym celu powstała zupełnie nowa konstrukcja Trimaran Sodebo Ultim 3. Koszt łodzi szacuje się na 10 milionów euro. Do właściwej próby jacht ma przystąpić w 2023 roku.

Thomas Coville jako pierwszy człowiek samotnie opłynął glob na wielokadłubowcu poniżej 50 dni. Na mecie zameldował się 25 grudnia 2016 roku - po 49 dniach, 3 godzinach,  7 minutach i 38 sekundach. Poprawił rekord Francisa Joyona o ponad osiem dni! Niecały rok później,  17 grudnia 2017 Francois Gabart, inny francuski żeglarz, ukończył samotny rejs dookoła świata na trimaranie Macif w niewiarygodnym czasie - 42 dni, 16 godzin, 40 minut i 35 sekund. Prawie o tydzień szybciej od wyniku Thomasa. Jednak Coville nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Walka o rekordy trwa, a na horyzoncie pojawiła się zupełnie nowa jednostka.

Trimaran Sodebo Ultim 3 ma 32 metry długości, 23 metry szerokości i 35 metrów wysokości. Proces budowy jednostki trwał trzy lata. Oficjalnie został zaprezentowany 2 marca w Vannes. Kosztował 10 mln euro. Niedługo rozpoczną się pierwsze testy łodzi na wodzie.

W budowie i projektowaniu uczestniczył zespół projektowy, w którego skład wchodziło 12 osób z różnych krajów i środowisk - m.in. Multiplast, CDK, Ben Ainslie Racing, żeglarze z teamów Oracle i Luna Rossa, a także kierowca wyścigowy z Porsche Team, który wygrał 24h Le Mans. Projektanci zdecydowali się na rewolucyjne rozwiązanie. Postanowili przesunąć najcięższą część trimaranu - zejściówkę i kajutę - do przodu. Przez co kokpit będzie się  teraz znajdował w środkowej części jednostki, tuż przed masztem. To zupełna nowość. Czy przyniesie efekty?

 

Coville w ciągu czterech lat chce odbyć trzy wyprawy wokółziemskie i 14 transatlantyckich. W 2020 roku wraz z załogą ma wystartować w Jules Verne Trophy, a w 2021 roku w wyścigu, który rozpocznie się w Nicei. Najważniejszy start, czyli próba odzyskania rekordu w samotnym rejsie dookoła świata najprawdopodobniej przypadnie na rok 2023.

Autor