Nadchodzi Puchar PZŻ!

Autor:
wślizgu

Już po raz czwarty Krynica Morska będzie areną zmagań o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego. Tym razem impreza będzie składała się z jednej części i odbędzie się w 9-12 maja 2019 roku. Jest to flagowa impreza PZŻ, w której regularnie bierze udział cała krajowa czołówka.

W maju poprzedniego roku w dwóch częściach Pucharu PZŻ na Zalewie Wiślanym rywalizowało około 532 zawodników. W tym roku, ze względu na napięty terminarz imprez międzynarodowych, regaty odbędą się tylko w jednym terminie dla wszystkich klas, a nie w dwóch jak to miało miejsce w ostatnich latach.

Podczas czterech dni regat (9-12 maja) po raz kolejny odbędzie się swoisty przegląd polskiego żeglarstwa sportowego. Zawodnicy będą rywalizować w klasach RS:X, RS:X juniorów, 49er, Finn, Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn, Laser 4.7, 29er, A-Class, Hobie Cat 16, Europa, OK Dinghy, Techno 293, 420, Cadet oraz L'Equipe. Z klas olimpijskich zabraknie klasy 470, ponieważ w tym samym czasie odbywają się mistrzostwa Europy, w których reprezentanci Polski będą walczyli o medale. Mimo to, w Krynicy Morskiej powinni pojawić się najlepsi krajowi zawodnicy, na czele z aktualną mistrzynią starego kontynentu i brązową medalistką igrzysk w Londynie w windsurfingowej klasie RS:X Zofią Noceti-Klepacką (Legia Warszawa) oraz wicemistrzami Europy w klasie 49er Dominikiem Buksakiem i Szymonem Wierzbickim (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań).

Ważnym aspektem Pucharu PZŻ jest również to, że występ na własnym terenie będzie jednym z etapów przygotowań części zawodników do kolejnych międzynarodowych regat rangi mistrzowskiej. Natomiast dla młodszych żeglarzy będzie to możliwość sprawdzenia swojej formy w bezpośredniej rywalizacji z reprezentantami Polski.

To już czwarty rok z rzędu kiedy regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego odbędą się w Krynicy Morskiej. To jedno z najmniejszych polskich miast, które posiada jednak mnóstwo turystycznych i żeglarskich atutów - urokliwe położenie na Mierzei Wiślanej, od północy oblewają ją wody Morza Bałtyckiego, a od południa Zalewu Wiślanego, nowe nabrzeże, slip, bardzo dobre zaplecze żeglarskie, hotelowe oraz gastronomiczne.

 

Organizatorem regat będzie Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miastem Krynica Morska.

Autor