KOLOSY PRZYZNANE!

Autor:
wślizgu

W Gdyni, po raz 21. przyznano najważniejsze polskie nagrody podróżnicze. Kolos w kategorii żeglarskiej już po raz drugi trafił do Szymona Kuczyńskiego. Wyjątkowe wyróżnienie - Super Kolos - również trafił w ręce żeglarza. Otrzymał go Czech, Richard Konkolski.

W trakcie trzech dni imprezy, od piątku do niedzieli (8-10 marca), publiczność Kolosów, która jak zwykle licznie stawiła się w Gdyni, uczestniczyła w blisko stu prezentacjach. Podczas prelekcji można było zobaczyć pełen przegląd tego, co wydarzyło się w polskich podróżach w ciągu minionych dwunastu miesięcy.

Jedną z pięciu kategorii konkursu jest żeglarstwo. Tutaj swojego drugiego Kolosa zdobył Szymon Kuczyński, konsekwentnie przesuwający granice tego, czego można dokonać na 6,5-metrowym jachcie. Statuetkę otrzymał za samotne opłynięcie świata bez zawijania do portów na „Atlantic Puffin”, a jego wyczyn przejdzie do historii nie tylko polskiego, ale i światowego żeglarstwa, bowiem „Atlantic Puffin” to najmniejszy jacht, który opłynął świat w rejsie non stop wokół tzw. Wielkich Przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Hornu. Żeglarskie wyróżnienie za rok 2018 trafiło natomiast do Mariusza Kopera i reszty załogi jachtu „Katharsis II”, którym opłynęli Antarktydę w rejsie poprowadzonym na południe od 62. równoleżnika.

- Szczerze, nie spodziewałem, że drugi Kolos, w stosunkowo krótkim odstępie czasu, trafi w moje ręce - mówi Szymon Kuczyński. - Byłem przekonany, że Kolos trafi do załogi Katharsis II, a ja dostanę wyróżnienie. Oczywiście jestem szczęśliwy, bo to najważniejsza polska nagroda roku. Żeby dostać kolejnego będzie trzeba się naprawdę postarać, ale być może coś wymyślę - podsumowuje laureat.

Wyjątkowe wyróżnienie - Super Kolos - również trafił w ręce żeglarza. Otrzymał go najbardziej polski z czeskich żeglarzy i najbardziej czeski żeglarz w Polsce, Richard Konkolski. Urodzony ponad 75 lat temu w Bohuminie na Morawach był pierwszym obywatelem b. Czechosłowacji, który opłynął świat w samotnym rejsie. Dokonał tego na własnoręcznie zbudowanym jachcie „Nike”. Potem powtórzył ten wyczyn jeszcze dwukrotnie na „Nike II”, przemianowanej następnie na „Declaration of Independence”. Bez dostępu do morza w rodzinnym kraju i bez pieniędzy, za to z fantazją, wybitnymi umiejętnościami i wielkim sercem Richard Konkolski zapisał się w historii światowego żeglarstwa złotymi zgłoskami.

W kategorii podróże Kolosa otrzymała Kamila Kielar, która opowiedziała o swojej wyprawie wzdłuż wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej. W kategorii wyczyn roku statuetka trafiła w ręce Michała Worocha, który odebrał ją w imieniu swoim i Macieja Kamińskiego. Dwaj przyjaciele, poruszający się na wózkach inwalidzkich, w ciągu 371 dni podróży przemierzyli landroverem defenderem obie Ameryki z południa na północ. Kolosa w kategorii alpinizm otrzymał Andrzej Bargiel, który w lipcu ubiegłego roku najpierw wszedł na K2, a następnie dokonał pierwszego, kompletnego zjazdu na nartach z wierzchołka drugiej najwyższej góry świata aż do bazy. W dziedzinie eksploracji jaskiń Kolosa otrzymali Michał Ciszewski, Marcin Czart, Agata Klewar, Andrzej Porębski i Ewa Wójcik, którzy dokonali połączenia starej dobrej Lamprechtsofen z jaskinią CL-3, zwiększając deniwelację całego systemu do głębokości 1735 m, a jego długość do 60 km. Ten nowy, rekordowy wynik ugruntowuje pozycję Lamprechtsofen jako najgłębszego trawersu jaskiniowego świata oraz najgłębszej jaskini Europy.

Oprócz prezentacji wypraw oraz uroczystego wręczenia statuetek, w programie imprezy znalazły się również seminaria, warsztaty, spotkania z autorami książek i wydawcami, salon sprzętu outdoorowego oraz wystawa z okazji jubileuszu 20-lecia Kolosów.

 

 

Autor