Elektroniczne nowości Suzuki Marine

Autor:
wślizgu

Do tej pory obsługa podstawowych funkcji motorówki odbywała się raczej za pomocą guzików i pokręteł. Jednak tym razem japońska firma postanowiła odejść od analogowych rozwiązań prezentując zupełnie nowe podejście. Od niedawna w ofercie Suzuki znajdują się całkowicie elektroniczne multifunkcyjne ekrany, a wraz z nimi kompatybilna aplikacja.

Pod koniec roku Suzuki zaprezentowało nadchodzące nowości, co ciekawe, oprócz nowych silników i zupełnie nowej gamy koloru „cool white”, w propozycjach pojawiła się również elektronika, a w zasadzie gama nowych akcesoriów do 4-suwowych silników zaburtowych w postaci wielofunkcyjnych ekranów. 

Ten nowoczesny, multifunkcyjny ekran opracowany przez Suzuki, pozwala na obsługę wielu systemów na łodzi jednocześnie. Jak zapowiadają producenci, ich celem podczas opracowywania nowych rozwiązań, było zapewnienie najwyższego poziomu łączności pomiędzy sternikiem a łodzią i otaczającym go środowiskiem. Udało się to osiągnąć dzięki integracji funkcjonalnych elementów, takich jak: ploter nawigacyjny, radar, echosonda i stacje pogodowe oraz podłączeniu ich do internetu. Co więcej, nowy ekran daje sternikowi dostęp do wszystkich danych silnika lub silników Suzuki, dzięki czemu można łatwo i szybko sprawdzić ich parametry na czytelnym wyświetlaczu oraz skontrolować wydajność ich pracy. W przeciwieństwie do innych tego typu rozwiązań dostępnych na rynku, ekran ten można skonfigurować w taki sposób, aby prezentował tylko dane silnika lub łączne informacje o silniku i środowisku.

Nowy wyświetlacz oferowany będzie w rozmiarach 7, 9, 12 i 16-cali. Watro zaznaczyć, że ostatni z nich jest największym ekranem, jaki jest obecnie oferowany przez producentów silników zaburtowych. 

To jednak nie koniec nowości. Do wyświetlacza powstała specjalna kompatybilna aplikacja SDSM - Suzuki Diagnostic System Mobile. To nowe, ciekawe rozwiązanie, dostępne jest zarówno dla systemów iOS i Android.

Jak działa aplikacja? Silnik zaburtowy wysyła pakiet danych na temat aktualnego stanu silnika, następine na wyświetlaczu pojawiają się QR kody, które wystarczy zeskanować za pomocą telefonu wyposażonego aplikację SDSM. Na telefon przekazywane są następujące dane:  numer silnika, liczba motogodzin, która upłynęła od ostatniej wymiany oleju, łączna liczba motogodzin, również w poszczególnych zakresach prędkości obrotowej silnika. Informacje te przechowywane są w aplikacji i można je przesłać bezpośrednio do swojego ASO Suzuki.

 

Jak widać, Suzuki nie spoczywa na laurach i wnikliwie monitoruje rynek. Jako jedyny producent otrzymał aż 8 nagród IBEX za innowacyjność przyznawanych przez National Marine Manufacturers Association (NMMA) dla silników czterosuwowych. To prestiżowe wyróżnienie sprawia, że Suzuki wciąż jest najbardziej utytułowanym producentem silników na świecie.

Autor