Surf to Fly Snowkite Tour 2019

Autor:
wślizgu

Dwa kraje, cztery przystanki, kilkudziesięciu zawodników, śnieg i kilkustopniowe mrozy - przed nami Międzynarodowy Puchar Polski Snowkite, Surf to Fly Snowkite Tour 2019. 

Snowkite to ekscytująca mieszanka żeglarstwa, paralotniarstwa i snowboardingu oraz narciarstwa, której nie da się porównać z żadnym innym sportem zimowym. Właśnie dla amatorów wiatru i śniegu został zorganizowany cykl Surf to Fly Snowkite Tour 2019. Po udanym cyklu Surf to Fly Snowkite Tour 2018, organizatorzy postanowili rozwinąć projekt. Tym razem zawody rozegrane zostaną w czterech miejscach: Gdańsku, Kątach Rybackich, Giżycku oraz szwajcarskim Berninapass, znanym alpejskim snowkite’owym spocie z  dobrymi statystykami wiatrowymi. Okno pogodowe na rozegranie zawodów w Polsce trwa do końca lutego, natomiast event w Szwajcarii to zawody jednodniowe na prognozę, w terminie 2-9 marca. Finalnie jednak wszystko uzależnione jest od warunków, jakie zaserwuje natura.

- By móc bezpiecznie zorganizować zawody musi być spełnionych kilka czynników pogodowych jednocześnie: wiatr, śnieg i bezpieczna pokrywa lodowa, a ponadto termin weekendowy, by zaintetesowani mogli przyjechać na wspólne latanie i wziąć udział w rywalizacji – podkreśla Grzegorz Kucieński, organizator zawodów. - W ubiegłym roku jako organizatorzy pierwszego w historii Amatorskiego Pucharu Polski Snowkite czekaliśmy na rozegranie planowanych trzech zawodów kilka tygodni, zmieniając kolejność eventów, do tego przenosząc jedne zawody z Czech do Kątów Rybackich. Jednak mimo trudności i wyzwań rozegraliśmy cały cykl, mam nadzieję, że w tym roku pogoda okażę się dla nas łaskawa  – podsumowuje.

Zawody podobnie jak w zeszłym roku, zostaną rozegrane w dwóch konkurencjach: racing, czyli wyścigi po wyznaczonej trasie oraz hang time – najdłuższy czas lotu. W tej pierwszej, obowiązywać będzie oddzielna klasyfikacja na narty i snowboard oraz latawce pompowane i komorowe. 

- Docelowo chcielibyśmy, by snowkiting został włączony do pozostałych klas żeglarstwa lodowego przy Polskim Związku Żeglarskim, obok bojerów i windsurfingu śnieżno-lodowego, jako zimowa forma treningu dla zawodników trenujących kiteboarding, który przypomnijmy – w ubiegłym roku otrzymał status żeglarskiej dyscypliny olimpijskiej – mówi Grzegorz Kucieński.

Pierwsze zawody Pucharu odbędą się na prognozę w Gdańsku na wyspie Sobieszewskiej. Informacja o konkretnym terminie rozegrania zawodów zostanie podana najpóźniej do godziny 21:00 dwa dni przed rozpoczęciem na stronie surftoflycup.com

 

 

Autor