Gala Sportu Polskiego Związku Żeglarskiego 2018

Autor:
wślizgu

Uroczysta Gala zwieńczyła kolejny rok działalności Polskiego Związku Żeglarskiego. W 2018 roku reprezentanci Polski zdobyli 40 medali - 13 złotych, 15 srebrnych i 12 brązowych. Wręczono także nominacje do kadr narodowych – w przyszłym sezonie Polskę reprezentować będzie 278 zawodniczek i zawodników w 26 klasach..

Tegoroczna gala odbyła się 7 grudnia w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie. Wydarzenie zostało podzielone na dwie części – poranną oraz wieczorną. Najpierw wręczono wyróżnienia za wyniki sportowe zawodnikom oraz trenerom. W ciągu minionych 12 miesięcy reprezentanci Polski zdobyli 40 medali, 13 złotych, 15 srebrnych i 12 brązowych. Najważniejszym osiągnięciem był złoty medal mistrzostw Europy w klasie RS:X Zofii Klepackiej, która wygrała również regaty Pucharu Świata w Hyeres oraz zaliczane do Pucharu Europy Medemblik Regatta. Poza tym polscy żeglarze zdobyli kwalifikacje dla kraju na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 w trzech klasach. Wywalczyli je Zofia Klepacka oraz Paweł Tarnowski dla klas RS:X kobiet i mężczyzn, a także Magdalena Kwaśna dla klasy Laser Radial.

W dalszej części piątkowego wydarzenia przydzielono nominacje do kadry narodowej. W sezonie 2019 Polskę reprezentować będzie 278 zawodniczek i zawodników w 26 klasach

Zwieńczeniem gali były nagrody specjalne PZŻ. W tym roku, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, Puchar Prezydenta RP Andrzeja Dudy za wybitne osiągnięcia sportowe w minionym sezonie otrzymała Zofia Klepacka. Wyróżnienia otrzymali także laureaci konkursu, realizowanego w ramach programu Polska Bandera 2018. Ponadto wręczono dziesięć medali oraz pięć honorowych odznak za szczególne zasługi dla żeglarstwa polskiego. Nie zabrakło też nagrody Błękitnego Spinakera, nagrody dla zwycięzców Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski i mistrzostw Polski ORC oraz KWR, a także dla triumfatorów zmagań Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.

Podczas gali wyróżniono również siedem okręgowych związków żeglarskich za przeprowadzone w minionym roku szkolenia oraz podsumowano prowadzony wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki program „PolSailing”, w którym wzięło udział około 21 tysięcy najmłodszych uczestników w 19 ośrodkach w całej Polsce.