Błękitna Wstęga Jacka Noetzela

Autor:
wślizgu

Jacek Noetzel został triumfatorem 67. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej. Jest to już piąty sukces komandora UKS Navigo Sopot, pływającego na katamaranie A-class.

107 jachtów wystartowało w 67. Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej. W rozgrywanym w formule australijskiej wyścigu, w którym zwycięzcą jest pierwszy jacht na mecie, najlepszy okazał się Jacek Noetzel, pływający na katamaranie A-class Exploder.

– Nie spodziewałem się, że uda mi się ponownie zwyciężyć – mówi Jacek Noetzel. – Wydawało mi się, że dwie załogi klasy Nacra 17 bardzo dobrze dzisiaj popłyną – i popłynęły, jednak ich łódki okazały się trochę wolniejsze na kursie ostrym.

Regaty rozegrano w pięciu grupach. W grupie I zwyciężył jacht „Globe” ze sternikiem Zbigniewem Gutkowskim, druga była „Selma Racing” Artura Skrzyszowskiego, a trzeci „Scamp 27” Witolda Karałowa. W grupie II najlepszy był „Barakam” ze sternikiem Michałem Śliwą, drugi „PGO GoodSpeed” Łukasza Trzcińskiego - tegorocznego mistrza Polski ORC, a ostatnie miejsce na podium przypadło Piotrowi Falkowi na „BLUESinA”. W klasyfikacji grupy III zwyciężył „Salamander” dowodzony przez Radosława Cierpiała. W grupie IV, dla jachtów wielokadłubowych, triumfował Jacek Noetzel, drugi był Michał Korneszczuk, a na trzeciej pozycji uplasowała się załoga Tymoteusz Bendyk i Ania Świtajska na olimpijskiej Nacra 17. Natomiast w grupie V dla jachtów mieczowych zwyciężył Michał Domański.

Prestiżowa czerwona latarnia, nagroda dla ostatniego jachtu na mecie, trafiła w tym roku do Andrzeja Kalarusa na „Ealn E1”. Specjalne trofeum dla najszybszego jachtu drewnianego otrzymał z kolei jacht „Orion”, a odebrał ją 93-letni Franciszek Bronisław Kuśnierz, który ścigał się nim z sukcesami przez kilkadziesiąt lat w najważniejszych bałtyckich regatach.

 

67. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej była również okazją do odznaczenia trzech członków załogi jachtu „Copernicus”, którzy w latach 1973-1974 wzięli udział w wokółziemskich regatach Whitbread Round the World Race. Honorową odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego” od Pomorskiego Związku Żeglarskiego otrzymali Ryszard Mackiewicz, Bronisław Tarnacki i Bogdan Bogdziński.

Autor