Williams bierze złoto w Szczecin Match Race

Światowa czołówka match racingu stawiła się na przełomie maja i czerwca w Szczecinie. Regaty Szczecin Match Race Wygrał Ian Williams, wielokrotny Mistrz Świata. W finale pokonał Nicolai Sehested, Mistrza Danii.

Takiej obsady w Szczecinie jeszcze nie było. W Marinie Club nad Jeziorem Dąbie Małe, gdzie rozgrywano regaty zjawiła się światowa czołówka match racingu. 12 załóg z 9 krajów.

Na starcie stanęli m.in. czterokrotny Mistrza Świata Ian Williams i jego załoga GAC Pindar,  Mistrz Danii Nicolai Sehested, utytułowani Nowozelandczycy Phil Robertson i Reuben Corbett, mistrz Francji Pierre Antoine Morvan oraz dwie polskie załogi Przemysława Tarnackiego i Patryka Zbroi ze Szczecina.

Pierwsze dwa dni to wyścigi – każdy z każdym, tzw. Round Robin. Po niej stawce przewodził Ian Williams z 9 zwycięstwami i 2 porażkami. Do ćwierćfinału dostał się też Przemysław Tarnacki (z siódmego miejsca), a co niestety nie udało się drugiemu Polakowi – Patrykowi Zbroi. Tarnacki uległ jednak w ćwierćfinale Pierre Antoine Morvane‘owi, który w półfinale uległ z kolei Nicolai Sehestedowi. W drugim półfinale Williams pokonał Johna Berntssona. Ze względu na ograniczenia czasowe finał został rozegrany do dwóch wygranych. Mimo zaciętej walki Nicolai Sehested na jachcie Szczecin2050 musiał uznać wyższość faworyta regat Iana Williamsa na jachcie D.A.D, który w ostatnim wyścigu żeglował z karą i małą przewagą nad Sehestedem, jednak wykonał mistrzowski manewr tuż przed metą i został zwycięzcą Szczecin Match Race.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się wygrać. Ostatni wyścig finałowy był niezmiernie trudny, dostaliśmy karę, a potem Nicolai nie odpuszczał i nie zostawiał nam miejsca na wykonanie kary. To, że nam się uda wcale nie było takie oczywiste – powiedział Ian Willams po regatach. - Cieszę się, że mogliśmy się ścigać w Szczecinie. Jest to dla nas nowy akwen, ale mam nadzieję, że jeszcze nie raz tu powrócimy.

Szczecin Match Race to kolejna impreza w ramach cyklu Alpari Wolrd Match Racing Tour. Ma wysoką rangę (2), a jej wyniki zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Świata. Jej organizatorem jest Polish Match Tour, podobnie jak innych regat matchrace’owy na Pomorzu Zachodnim. Kolejne wyścigi w tej serii odbyły się 21 i 22 czerwca w Świnoujściu.