Wolińska i Michalewski Surfingowymi mistrzami Polski

Sierpień to miesiąc największego surfingowego święta w Polsce. Właśnie wtedy odbywają się Ergo Hestia Polish Surfing Challenge, czyli mistrzostwa Polski w surfingu i SUP. W tym roku najlepszą surferką ponownie okazała Karolina Wolińska, a wśród mężczyzn w pięknym stylu wygrał Max Michalewski.

Tegoroczna, 12. edycja imprezy rozpoczęła się 5 sierpnia od zmagań juniorek i juniorów. Po tytuły sięgnęli Julia Damasiewicz i Jan Koszowski. Fale tego dnia nie były zbyt duże, ale dla najmłodszych, 10-letnich surferów okazały się idealne. Kolejnego dnia, Bałtyk okazał się łaskawszy i do rywalizacji przystąpiły panie w kategorii Open Woman. Swój kilkuletni prym w kraju potwierdziła Karolina Wolińska, pokonując w finale najlepszą juniorkę Julie Damasiewicz i Jagode Budek, która na co dzień trenuje w Australii.

Kolejnym wydarzeniem był Surf Piknik, który łączy sportową rywalizację, promowanie kultury surfingowej, oraz relaks na plaży. Tego dnia wszyscy chętni mogli spróbować surfingu, popływać na SUP'ie, poślizgać się na skimboardzie, czy wziąć udział w zajęciach jogi. Oprócz tego odbyły się zawody konkurencji SUP Race, w której najlepsi byli Jakub Sitkowski (Long Distance), Marcin Tyrcz (Technical Racew) i Jan Klimaszyk (Sprint). Następnego dnia rozegrano zawody w SUP Surfingu. Warunki były wspaniałe – 1,5 metrowa fala i długie jazdy. Najlepiej na desce z wiosłem wypadł Paweł Bieliński, a zaraz za nim Łukasz Koński. W konkurencji kobiet wygrała Marietta Mrozewska.

 

Finalnie, po ponad miesiącu oczekiwań, 22 września, odbyły się zawody Open Man, które miały wyłonić tegorocznego mistrza Polski w surfingu. Warto było czekać, takich czystych i długich fal nie było od dawna. Poziom zawodów był bardzo wysoki, a walka o mistrzostwo nie była łatwa. Kuba Kuzia (Mistrz Polski 2017) bronił tytułu jak „dzik”, jednak po niesamowitej walce lepszy okazał się Max Michalewski, któremu przypadł tytuł Mistrza Polski w Surfingu - ERGO Hestia Polish Surfing Challenge 2018.

Autor