SummerHeat Double

Załoga Jerzy Matuszak oraz Maria Kurant na “Dancing Queen” zdobyła tytuł mistrzów kraju w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski załóg dwuosobowych (klasa ORC), a Zbigniew Gutkowski i Adam Dziedzic na jachcie “Globe” zwyciężyli w klasie Open. Regaty zostały rozegrane w ramach SummerHeat Double.

28 lipca, 300 mil morskich, 10 jednostek w klasie ORC, 4 w klasie OPEN, trasa z Gdyni do Gdyni przez Olands Sodra Grund i Łebę, bardzo wysoka temperatura oraz słaby wiatr – tak w skrócie wyglądały tegoroczne Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg dwuosobowych.

Przed startem uczestnicy tradycyjnie zaprezentowali zgromadzonym kibicom swoje jachty przepływając wzdłuż nabrzeża przy Akwarium Gdyńskim. W samo południe nastąpił start do 300-milowego wyścigu non-stop. Warunki atmosferyczne były wymagające. Bardzo wysoka temperatura powietrza i prędkość wiatru w granicach od 0 do 12 węzłów, sprawiły, że część załóg była zmuszona do rezygnacji z regat. Najwytrwalszymi w klasie ORC (Mistrzostwa Polski) okazali się Jerzy Matuszak/Maria Kurant na “Dancing Queen”, a w klasie Open (SummerHeat Double) - Zbigniew Gutkowski/Adam Dziedzic na “Globe”.

Warto zaznaczyć, że w tym roku kapitanem na jachcie asystującym żeglarzom na trasie (tzw. Sea Angel) została kapitan Joanna Pajkowska - żeglarka, która poza sukcesami regatowymi (I miejsce w transatlantyckich regatach TWOSTAR 2017), ma na swoim koncie już dwukrotne samotne okrążenie Ziemi, a obecnie jest w trakcie kolejnego rejsu wokółziemskiego.

Wyniki regat SummerHeat Double są zaliczane do punktacji jedynego na Bałtyku cyklu regat offshorowych “OS Racing”, w którym zostają wyłonieni najlepsi żeglarze startujący w regatach pełnomorskich w formule doublehanded.