Olsztyński Klub Żeglarski Klubowym Mistrzem Polski!

Zwycięzcą finałowej rundy został Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej został Olsztyński Klub Żeglarski, zdobywając tym samym tytuł Klubowego Mistrza Polski 2018. Wicemistrzem kraju został Jeziorak Yacht Club, a na najniższym stopniu podium uplasowała się załoga SEJK Pogoń Szczecin.

Trzynaście klubów z całej Polski, cztery imprezy w Szczecinie, Gdyni,  Świnoujściu i Sopocie, ponad 60 zawodników, 92 rozegrane wyścigi, 8 dni regat, zmienna pogoda, minimalne różnice punktowe, kolizje i protesty, dziesiątki uszkodzeń i podziurawionych spinakerów, a wszystko rozstrzygnęło się w ostatnim wyścigu - tak w skrócie można podsumować tegoroczny sezon Klubowych Mistrzostw Polski. 

Przed rozpoczęciem finałowej czwartej rundy w Sopocie walka zapowiadała się bardzo emocjonująco. Na czele tabeli znajdował się Olsztyński Klub Żeglarski, na drugim miejscu z taką samą ilością punktów plasował się Jeziorak Yacht Club, a trzecie miejsce zajmował klub SEJK Pogoń Szczecin ze stratą tylko 4 punktów. Tuż za podium gospodarze z Yacht Club Sopot Sopot oraz coraz lepiej pływająca Legia Warszawa, które miały zaledwie po 6 punktów straty do trzeciej lokaty. Załogi nie zawiodły, emocji nie brakowało. Ostatnia runda PEŻ trzymała w napięciu do samego końca, ponieważ o klasyfikacji generalnej całej Ligi decydowały praktycznie ostatnie wyścigi rundy finałowej. Warunki wietrzne były zmienne, ale dobre i komisji sędziowskiej udało się przeprowadzić aż 26 wyścigów.

W początkowej fazie rozgrywek w najlepszej dyspozycji była załoga Legii Warszawa, wygrywając cztery pierwsze wyścigi. Równie dobrze spisywała się załoga SEJK Pogoń Szczecin, która po 16 wyścigach zdobyła tyle samo punktów, co Legia. Jednak strata punktowa obu drużyn w klasyfikacji generalnej wydawała się zbyt duża, by liczyć się w walce o podium. Walka o tytuł Klubowego Mistrza Polski rozgrywała się bezpośrednio między Olsztyńskim Klubem Żeglarskim a Jeziorak Yacht Club. Olsztyn po pierwszym dniu plasował się na 3. Pozycji, natomiast Jeziorak na 5., co w uprzywilejowanej roli stawiało Olsztynian. Nierówno pływała załoga Yacht Club Sopot, który dodatkowo w ostatnim wyścigu uczestniczył w poważnej kolizji, która na parę godzin wyeliminowała jeden z jachtów z rywalizacji.

Drugiego dnia walka była bardzo wyrównana, oba prowadzące kluby pilnowały się wzajemnie. Kulminacja nastąpiła w 25 wyścigu, gdzie spotkali się liderzy oraz Sopot i Legia. Zdecydowanie lepiej wystartowała załoga z Olsztyna i korzystając z czystego wiatru optymalnie popłynęła cały wyścig kontrolując przebieg wydarzeń. Jeziorak w tym wyścigu dopłynął na 6. miejscu przez co stracił szansę na wygranie tegorocznej edycji Ekstraklasy. Ostatecznie to zespół Szymona Jabłkowskiego (Olsztyński Klub Żeglarski) wygrał ostatnią rundę, zaliczając zaledwie jeden słabszy wyścig podczas całych regat i tym samym zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej zdobywając tytuł Mistrza Polski!

 

Na drugim miejscu w rundzie finałowej uplasował się zespół Legii Warszawa. Trzecie miejsce zajęła załoga Jeziorak Yacht Club, ostatecznie wyprzedzając SEJK Pogoń Szczecin zaledwie o punkt. Natomiast w klasyfikacji generalnej, załoga Jeziorak Yacht Club obroniła swoją pozycję i została wicemistrzem kraju, a trzecie miejsce przypadło Szczecinianom. Poza krajowymi tytułami pierwsze cztery kluby Ligi otrzymały prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów (Sailing Champions League) rozgrywanych w St. Petersburgu, St. Moritz i Porto Cervo.

Autor