Bitwa o Gotland 2018 zakończona!

Krzysztof Kołakowski „Diamant 650” w klasie Open oraz Witold Małecki „Good Speed” w klasie ORC – to najlepsi zawodnicy tegorocznej Bitwy o Gotland. Nie zabrakło sztormowej pogody, protestów, dramatycznych chwil i pasjonującej walki!

Pierwszym zawodnikiem na mecie był Jacek Chabowski na „Blue Horizon”, który przeciął linię mety po 78 godzinach i 10 minutach. Drugie miejsce zajął Jerzy Matuszak na „Dancing Queen”, a trzeci zameldował się Ryszard Drzymalski na „Konsal II”. Jednak finalnie, po przeliczeniach, najlepszym w klasie Open okazał się Krzysztof Kołakowski na jachcie „Diamant 650”, a w klasie ORC zwyciężył Witold Małecki na „Good Speed”. 

Dyrektor regat, Krystian Szypka, tak podsumowuje zakończone regaty: - Tegoroczna Bitwa wypadła znakomicie, a za sprawą pogody dała zawodnikom możliwość zasmakowania niemal wszystkich warunków żeglugi. Od flauty na starcie, przez szybką żeglugę baksztagową przy wietrze do ósemki w skali Beauforta przed Gotlandią, żmudne halsowanie pod zmienny wiatr w czasie powrotu i znowu słaby wiatr na mecie. Zawodnicy z końca stawki musieli się zmierzyć z rozkręcającym się w piątkowe popołudnie sztormem. Emocji i dramatycznych chwil nie brakowało, co także kibicom dostarczyło mnóstwa wrażeń, ale oczywiście najważniejsze jest to, że wszyscy żeglarze cali i zdrowi wrócili do domu.

Warto podkreślić, że pomimo sztormowej pogody i wielogodzinnej żeglugi pod wiatr Aleksandra Emche nie poddała się i ukończyła regaty w czasie 129 godzin i 5 minut. Jest to najdłuższy w dotychczasowej historii Bitwy o Gotland czas spędzony na trasie! Tym samym zawodniczka otrzymała nagrodę im. Edwarda Zająca, przyznawaną tym, którzy przekraczają metę jako ostatni i walczą do końca z żywiołem i własnymi słabościami.

Uroczyste zakończenie Bitwy o Gotland 2018 połączone z wręczeniem nagród odbędzie się 27 października w hotelu Młyn w Elblągu. 

Wyniki Bitwy o Gotland 2018

Klasa OPEN

1 Diamant 650, Mini 650, Krzysztof Kołakowski

2 Fidoo, POL-6768, Mini 650, Marcin Wroński 

3 Krewetka, POL-17242, Scampi 30, Paweł Kielak 

 

Klasa ORC

1 Good Speed, POL-14000, Dufour 34, Witold Małecki

2 Konsal II, POL-3939, Slotta 1200, Ryszard Drzymalski

3 Busy Lizzy, POL-15946, FAURBY 999, Jakub Marjański

 

 

Autor