Wayaland LuksusoWe Wodne piramidy

Autor:
wślizgu

Francuskie studio VPLP zaprojektowało pierwszy super-jacht napędzany żaglem. Evidance, bo tak się nazywa, ma w pełni zrezygnować z silnika spalinowego i czerpać swoją moc wyłącznie z gigantycznego żagla.

Autorem projektu pływającego miasta jest Pierpaolo Lazzarini. Młody włoski architekt zaczerpnął inspiracje z japońskiej architektury i budowli wznoszonych przez Majów. Wodny świat mają stworzyć charakterystyczne piramidy. Taka forma sprawia, że główna, hotelowa piramida o podstawie 54 x 54 m będzie dysponować powierzchnią użytkową nawet do 6500 m². W dolnej części obiektu ma się znajdować piwnica, która będzie miejscem parkingowym dla motorówek transportujących mieszkańców do wodnego miasta. Tam też znajdzie się recepcja, natomiast w różnych częściach każdego modułu umieszczone zostaną silniki podwodne, dodatkowe źródła energii i generatory. Mieszkania zasilane będą panelami słonecznymi i turbinami wodnymi.

Poza piramidą główną, w planach są też mniejsze, w tym m.in. prywatne wille, hotele, sklepy, SPA, siłownie, bary, kina oraz pojedyncze apartamenty. Te ostatnie mają mierzyć u podstawy 10 x 10 m, a koszt stworzenia jednego tego typu modułu wynosi według kalkulacji autora 350 000€. To jednak zaledwie początek planów, Wayaland ma być bowiem kurortem, który z czasem zacznie się rozrastać.

Co najbardziej zaskakujące, pierwsza z piramid ma zostać zwodowana już w 2022 roku. Gdzie? Studio Lazzarini Design ograniczyło wybór do siedmiu potencjalnych lokalizacji: Morze Tyrreńskie, Zatoka Hudsona, Zatoka Meksykańska, Morze Karaibskie, Zatoka Perska, Zatoka Bengalska albo Morze Południowochińskie. Póki co, studio rozpoczęło kampanię crowdfundingową, aby zainicjować proces budowy Wayaland. Wystarczy zainwestować 1€, by znaleźć się na liście osób wspierających. Z kolei, by móc odwiedzić Wayaland i dostać paszport Waya należy wpłacić już nieco więcej – 100€. Ostatni ze szczebli umiejscowiono na pułapie 1000€. Każdy, kto zdecyduje się zainwestować automatycznie zarezerwuje dla siebie nocleg w wayalandowym apartamencie i stanie się obywatelem Wayaland, a także otrzyma paszport Waya oraz zaproszenie na inaugurację w 2022 roku.

Datków można dokonywać za pośrednictwem strony www.waya.it. To co, zmieniacie obywatelstwo?

Autor