Jaguar Vector Racing złamał rekord prędkości morskiej

Autor:
Halina Konopka

Jaguar Vector Racing ustanowił nowy rekord świata w prędkości dla łodzi zasilanych bateriami. Jest on lepszy od poprzedniego o prawie 12 mil na godzinę!

Pilotowana przez współzałożyciela i dyrektora technicznego Jaguara Vectora - Petera Dredge'a łódź zanotowała średnią prędkość 88,62 mil na godzinę. Poprzedni rekord ustanowiony był w 2008 roku i wynosił 76.8 mil na godzinę. Wszystko rozegrało się na wodach brytyjskiego jeziora  Coniston Water.

- Po 12 miesiącach ciężkiej pracy jest to fantastyczny wynik, zarówno dla zespołu, jak i naszych partnerów, a także pierwszy krok na drodze do zwiększenia mocy i wszechstronności elektryfikacji w całym przemyśle morskim – podsumowuje Malcolm Crease, dyrektor generalny Jaguar Vector Racing.

Jaguar Vector V20E opracowany został w technologii samochodów elektrycznych Formuły E. Jest on zasilany przez ważące 320 kilogramów akumulatory i parę silników elektrycznych Yasa, generujących moc 295 koni mechanicznych. Łódź została zaprojektowana i zbudowana w kooperacji z partnerem technicznym Jaguar Racing - Williams Advanced Engineering.

 

Zespół nie odpuszcza. W ciągu najbliższych 18 miesięcy chce pobić kolejne rekordy świata. Wszystko po to, by wciąż przesuwać granice wydajności i w jak najlepszym świetle zaprezentować brytyjską inżynierię.