ClubSwan 125 38 METRÓW KARBONOWEJ POTĘGI

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Fińska stocznia Nautor od ponad roku pracuje nad powstaniem nowej klasy regatowej naprawdę dużych jachtów. Nowy ClubSwan 125 ma przedefiniować pojęcie żaglowego SuperMaxi. Ma być to najszybszy kiedykolwiek zbudowany jednokadłubowiec. Pierwsza jednostka ma zostać zwodowana już w 2019 roku.

Stocznia Nautor znana jest z produkcji pięknych jachtów Swan. Jak dotąd produkowane były one w rozmiarze od 56 do 119 stóp, a część z nich ścigała się w klasie Maxi.  Z biegiem czasu właściciele Swanów zrzeszyli się w Club Swan, gdzie prowadzili prace nad formułą regat dla jachtów tej firmy. W ten sposób powstały takie modele, jak chociażby ClubSwan 42. Obecnie najnowszym modelem biorącym udział w klubowych regatach jest ClubSwan 50 zaprojektowany przez Juana Kouyoumidjiana.

Ten sam projektant odpowiedzialny jest też za najnowszy klubowy projekt - ClubSwan 125. Jednostka robi wrażenie! Niedawno stocznia podała pierwsze informacje na temat konstrukcji. Ma to być 38 metrów karbonowej potęgi projektowej, konstrukcyjnej i wizualnej. Pierwszy kadłub został już zamówiony i ma pojawić się na morzach w 2019 roku. Jak podaje stocznia, wnętrze zostanie urządzone w ciemnych kolorach, rozjaśnione ma zostać jasnymi tkaninami i skórami. Apartament właścicielski z salonem ma być odgrodzony od kabin załogi regatowej. Ze względu na duże zintegrowanie elementów konstrukcyjnych - mebli oraz zabudowy, a także podwójne zastosowanie przestrzeni, jacht będzie wyjątkowo lekki. Jednostka wyposażona będzie również w pojedyncze hydroskrzydło i uchylny kil, natomiast sam kadłub, ze względu na swoją karbonową budowę, w wielu miejscach ma zostać mocno wyeksponowany.

- Raz na jakiś czas nasz żeglarski świat elektryzują informacje o wyjątkowych realizacjach pchających całą branżę żeglarską lata do przodu. Projekt ClubSwan 125 niewątpliwie do takich należy – komentuje jednostkę Przemysław Tarnacki, utytułowany żeglarz, wielokrotny mistrz świata i Polski.