Żeglarskie mistrzostwa Polski

Autor:
wślizgu

Wrzesień to tradycyjny okres, w którym poznamy mistrzów Polski seniorów i juniorów w żeglarstwie. W tym roku medale zostaną rozdane w Górkach Zachodnich w Gdańsku. 

W 2010 roku mistrzostwa Polski odbyły się w Łebie, ale od tego momentu te regaty regularnie rozgrywane są w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Przed rokiem pierwsza część odbyła się w Pucku, ale tym razem podczas obu części żeglarze rywalizować będą u ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej. Pierwsza odsłona mistrzostw odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 1 września, a druga zaplanowana jest na termin 27-30 września.

Do tej pory mistrzostwa rozgrywane były generalnie według stałego schematu - najpierw rywalizowali w nich żeglarze w klasach nieolimpijskich oraz juniorzy, a następnie do walki o medale przystępowali zawodnicy klas znajdujących się w programie igrzysk. Rok temu ten klasyczny podział nie był możliwy ze względu na międzynarodowy kalendarz imprez żeglarskich. Teraz nastąpi powrót do poprzedniego podziału.

Podczas pierwszej części krajowych mistrzostw zawodnicy rywalizować będą w klasach Laser Radial mężczyzn, Europa, OK Dinghy i juniorzy w klasach RS:X, 29er, 420, Hobie Cat 16 oraz Laser Radial (tylko dziewczyny). Z kolei pod koniec września wyłonieni zostaną najlepsi zawodnicy w seniorskich klasach RS:X, 49er, 49erFX, 470, Finn, Laser Standard, Laser Radial kobiet oraz Nacra 17.

Z wywalczonych rok temu złotych medali w kategorii seniorów cieszyli się Zofia Klepacka (YKP Warszawa) i Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) w klasie RS:X, Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i Aleksander Arian (Sailing Team Rzeszów) w klasie Laser Radial, Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice) oraz Michał Wysocki i Paweł Wysocki (LKŻ Sława/AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 470, Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń) w klasie Laser Standard, Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) w klasie Finn, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49er, Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49erFX, Katarzyna Pic i Jan Pic (ŻMKS Poznań) w klasie Europa oraz Tomasz Gaj (SZK OK-Dinghy) w klasie OK Dinghy.

Organizatorem regat będzie Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk i AZS COSA Gdańsk.

Autor