Przed nami mistrzostwa Europy w klasie RS:X

Autor:
wślizgu

Już za nieco ponad miesiąc (19-25 sierpnia) w Sopocie odbędą się mistrzostwa Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X juniorów i seniorów. Zofia Klepacka będzie broniła zeszłorocznego tytułu z Marsylii.

W drugiej połowie sierpnia SKŻ Ergo Hestia Sopot będzie gospodarzem windsurfingowych mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie RS:X juniorów i seniorów. Na wodach Zatoki Gdańskiej zaroi się nie tylko od najlepszych windsurferów w Europie, ale także z innych kontynentów, ponieważ impreza będzie miała charakter otwarty i będą mogli wziąć w niej udział także zawodnicy spoza Europy. Pierwsze wyścigi zaplanowane są na 21 sierpnia.

– Do Sopotu zjedzie cała światowa czołówka klasy RS:X – mówi Piotr Hlavaty. Spodziewamy się około 250 zawodników i zawodniczek z Europy, ale nie tylko. Będą bardzo silni, zdobywający ostatnio medale Holendrzy i reprezentanci Francji. Jeśli chodzi o polskich zawodników, liczymy na medale, choć sopocki akwen do najłatwiejszych nie należy. Mam nadzieję, że jego znajomość zapunktuje i będziemy cieszyć się z sukcesów naszych reprezentantów.

Polacy od lat należą do ścisłej światowej czołówki i najlepsi z nich na pewno stawią się na starcie tych prestiżowych regat. Na tegorocznych mistrzostwach Europy nie powinno zabraknąć utytułowanych wychowanków SKŻ ERGO Hestia Sopot, na czele z wicemistrzynią Europy z 2015 roku i mistrzynią świata z 2016 roku Małgorzatą Białecką oraz mistrzem Europy z 2015 roku i brązowym medalistą tej imprezy z 2016 roku Pawłem Tarnowskim. Jedną z kandydatek do końcowego triumfu będzie także wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która ma w swoim dorobku także brązowy medal igrzysk olimpijskich w Londynie z 2012 roku.

Windsurfingowe mistrzostwa Europy odbędą się w Sopocie już po raz trzeci w historii. W 2004 roku zawodnicy rywalizowali w klasie Mistral, gdzie złoto wywalczył Przemysław Miarczyński, a w 2010 roku była to klasa RS:X i tam brązowe medale zdobyli Zofia Klepacka oraz Piotr Myszka. W tym roku Zofia Klepacka z pewnością będzie starała się obronić mistrzowski tytuł sprzed roku z Marsylii.

Zaraz po zakończeniu mistrzostw Europy olimpijskiej klasy RS:X, na tym samym akwenie odbędą się mistrzostwa Europy w foilowej klasie RSX:Convertible (27 sierpnia - 01 września).

Autor