Surferzy przeciwko białaczce II Memoriał Mata

Autor:
wślizgu

8 lipca Stowarzyszenie Soulriders wraz z Fundacją DKMS na plaży w Kadynach zorganizowało Dzień Dawcy Szpiku. Łącznie zarejestrowało się aż 42 potencjalnych dawców. Wszystko w ramach II Memoriału Mata – instruktora kitesurfingu i windsurfingu, któremu tej walki nie udało się wygrać. 

Żeby uratować kogoś chorego na nowotwory krwi potrzebne są komórki macierzyste od tzw. bliźniaka genetycznego. Jego znalezienie nie jest proste, dlatego im więcej osób w bazie dawców, tym szanse są większe. Na plaży w Kadynach odbył się II Memoriał Mata, podczas którego nie tylko rejestrowano potencjalnych dawców, ale i obalano mity na temat przekazywania komórek macierzystych.

- Poprzedni właściciel szkółki – Mat, czyli Mateusz – zachorował. Niestety nie udało mu się wygrać tej ciężkiej walki, dlatego postanowiłam zaangażować więcej ludzi, uświadomić, że dawcą szpiku może być każdy z nas, że możemy komuś uratować życie – opowiadała Justyna Kożurno ze stowarzyszenia Soulriders, które było organizatorem Dnia Dawcy Szpiku – II Memoriału Mata. - Ludzie obawiają się tej rejestracji, myślą, że pobieramy krew, co jest oczywiście nieprawdą. Pobieramy tylko wymazy śliny. Poza tym boją się oddawać szpik, bo kojarzą to z ogromnym bólem. W większości przypadków już nie pobiera się go z talerza biodrowego, a z krwi obwodowej. Trzecia rzecz - ludzie boją się utraty własnego zdrowia. To też jest kolejny mit, który próbujemy obalić  -komentuje Justyna Kożurno.

Impreza oprócz charakteru charytatywnego obfitowała w wiele atrakcji, m.in. bieg na 5 kilometrów, regaty windsurfingowe, testy latawców i desek North Kiteboarding, regaty klasy optimist i laser 4.7, loteria nagród. 
    
 - Impreza ma charakter cykliczny, staramy się ją rozszerzać o nowe atrakcje. W przyszłym roku będzie ona połączona z turniejem piłki plażowej. Mamy już datę na przyszły rok: zapraszamy 30 czerwca – podsumowuje Justyna Kożurno.

Autor