Rekordowa trzynastka w NordCUP

Autor:
wślizgu

445 jachtów oraz ponad 700 żeglarzy wzięło udział w Pantaenius NordCUP Gdańsk 2018. To rekord frekwencji w 13-letniej historii imprezy. W ostatni weekend m.in. po tytuł mistrzów Polski w klasie Nautica 450 sięgnęli Witold Małecki i Maciej Odważny. Natomiast Piotr Tarnacki wygrał wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, a dzień później okazał się najlepszy w regatach Micro.

- Za nami 10 dni regatowych. Przeprowadziliśmy rywalizację w kilkunastu klasach, w tym w trzech miała ona rangę Mistrzostw Polski – podsumowuje imprezę Jakub Łapiński, dyrektor regat.

Odbyły się także niesamowite wyścigi: Bursztynowy Puchar Neptuna, w którym równocześnie żeglowały wszystkie jednostki napędzane wiatrem: jachty, katamarany, deski windsurfingowe i kitesurfingowe oraz trwający ponad dobę B8 Race. 

- To wszystko przełożyło się na rekord frekwencji: ponad 700 uczestników na ponad 400 jachtach – cieszy się Łapiński. – Mimo, że czasami warunki bywały ekstremalnie trudne, to dzięki walorom tutejszego akwenu udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane zmagania. Trasy w zależności od warunków ustawialiśmy na Zatoce Gdańskiej lub na rozlewisku Wisły Śmiałej.

Flagowy wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna wygrał Piotr Tarnacki z załogantem Bartoszem Makułą na katamaranie Roca. Wyposażona w hydro-skrzydła jednostka dosłownie fruwała nad wodą i wygrała z czasem 1:52.53. Drugi, ale jako pierwszy jednokadłubowiec, w czasie 1:57.01 na metę wpłynął jacht Globe ze sternikiem Zbigniewem Gutkowskim wraz z załogą. Trzecie miejsce zajął jacht Scamp 27 ze sternikiem Witoldem Karłow wraz z załogą (2:11.7). Tarnacki wygrał także w regatach klasy Micro.

- W Bursztynowym Pucharze Neptuna popłynąłem na katamaranie, bo od trzech lat próbowałem zdobyć to trofeum i wreszcie się udało. To dla mnie bardzo prestiżowa sprawa. Natomiast w Micro ryzykowałem, gdyż musiałem odpuścić pierwszy bieg, a to oznaczało, że następnego dnia musiały się odbyć się co najmniej trzy starty, by ten, w którym nie wziąłem udziału, nie liczył się do klasyfikacji. I aura pozwoliła na to. Wygrałem wszystkie trzy, choć łatwo nie było, bo mocno nacisnął Rafał Sawicki. Myślę, że obaj możemy mierzyć w podium tegorocznych mistrzostw świat - mówi Tarnacki, ośmiokrotny mistrz świata w klasie Micro.  

Po Hobie Cat 14 i 16, które wyłoniły medalistów mistrzostw Polski, regaty tej rangi zakończyła Nautica 450. Cztery z dziewięciu biegów wygrali Witold Małecki i Maciej Odważny (ProData Sailing Team) i to oni sięgnęli po złoto, mimo jednej dyskwalifikacji. Wicemistrzami Polski w klasie Nautica 450 zostali Łukasz Maksymowicz i Wojciech Groszyk  (Między Żaglami), którzy do 1. miejsca stracili 3 punkt, a brąz zdobyli: Tomasz Zambrzycki i Paweł Matusiak (Yacht Club Rewa). 

 

W obu prestiżowych wyścigach NordCUP (B8 Race, Bursztynowy Puchar Neptuna) żeglowali uczestnicy mistrzostw Zatoki Gdańskiej 2018. W ORC najlepszy okazał się jacht PGO Good Speed pod dowództwem Łukasza Trzcińskiego. Drugie miejsce zajął Robert Gwóźdź na Smoke, a trzecie bohater tego wydania W Ślizgu! Szymon Kuczyński na swoim niespełna 7-metrowym Puffinie.

Autor