Omegi wróciły nad Wisłę

Autor:
wślizgu

Stało się! Po 75 latach Omegi powróciły na Wisłę. Dwa dni regat, 9 wyścigów, 18 załóg, 60 zawodników, tysiące kibiców – wszystko za sprawą Pucharu Dzielnicy Wisła. Triumf odniosła załoga Legii Warszawa.

Puchar Dzielnicy Wisła to powrót żeglarstwa na Wisłę. Rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach - Omega i Open. Na Omegach wystartowały załogi ze sternikami zasłużonymi dla żeglarstwa: olimpijczycy, mistrzowie świata, Europy i Polski, czy żeglarze pływający po oceanach. Wśród 11 zgłoszonych załóg ścigały się na również jednostki typu Finn, Foka, 470, Omega Sport i Zefir.

- Cieszy mnie, że pomysł który powstał w październiku 2017 roku udało się w pełni zrealizować. Wysoka frekwencja, zainteresowanie mediów i pozytywny obiór warszawiaków, dają nam siły, żeby już dzisiaj planować kolejną edycję - podsumowuje Kasper Orkisz, pomysłodawca Regat o Puchar Dzielnicy Wisła. - Pierwsza edycja regat okazała się sukcesem, aczkolwiek podobnie jak zawodnicy, sporo się nauczyliśmy. Żeglarstwo na stałe wróci na stołeczny odcinek królowej polskich rzek - dodaje.

Puchar Dzielnicy Wisła w klasie Omega wywalczyła załoga Legii Warszawa, która płynęła na żaglu zaprojektowanym przez ich kibiców. Załoga sześciokrotnego mistrza Polski, Kuby Pawluka, wygrała cztery z pięciu wyścigów. Drugie miejsce w regatach w kategorii Omega wywalczyła Ania Weinzieher - żeglarka, olimpijka i pasjonatka sportów wodnych. Brązowa statuetka trafiła do załogi Dominika Życkiego - dwukrotnego olimpijczyka, mistrza świata i Europy.
W kategorii Open na pierwszym miejscu na podium stanęła załoga Yacht Klub Polska Warszawa. Drugie miejsce zajął Piotr Wielecki na jachcie typu Omega. Trzecie miejsce przypadło Konradowi Futerze, który sterował jachtem typu Finn. Dodatkowo rozegrano jeszcze wyścig specjalny o Puchar Wianków Warszawskich. Tu najlepszą jednostką okazała się Omega z załogą z Yacht Klub Polski Warszawa ze sternikiem Maciejem Bieniasem.

Regaty żeglarskie na akwenie zlokalizowanym w centrum miasta to stały element krajobrazu w wielu miastach świata - Londyn, Paryż,Nowy Jork, Amsterdam - teraz dołączyłado nich Warszawa.