Maxime Mesnil wygrywa w Świnoujściu

Autor:
wślizgu

Załoga Match in Black pod wodza Maxime Mesnila wygrała regaty Pucharu Świata Świnoujście Match Race. Przez 3 dni załogi z 5 krajów walczyły o cenne punkty do światowego rankingu sterników oraz klasyfikacji European Match Race Tour. Kolejne miejsca na podium zajęły polskie załogi: HRM Racing i Patryk Zbroja aYacht Racing Team.

Regaty rozpoczęły się wyścigami w centrum Świnoujścia. Niecodzienny widok jachtów pod pełnymi żaglami wraz ze spinakerami pływających w wąskim miejscu między statkami wycieczkowymi budził ogromne zainteresowanie przechodniów i publiczności. Na tym wymagającym, trudnym akwenie zaskakująco najlepiej poradził sobie Piotr Harasimowicz, wygrywając wszystkie wyścigi. Kolejne miejsca zajęli Maxime Mesnil i Patryk Zbroja. 

Kolejnego dnia wyścigi ponownie odbyły się w centrum miasta, a wiatr zdecydowanie nabrał na sile, dzięki czemu widowiskowość rywalizacji wzrosła. Rozegrano kolejne 10 serii wyścigów, kończąc tym samym eliminacje. Tego dnia najlepszy okazał się Patryk Zbroja, który przegrał tylko jeden wyścig i wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Załoga HRM Racing Harasimowicza tym razem zanotowała słabszy dzień i spadła na 3. miejsce. Dobrego rytmu nie mogły znaleźć faworyzowane załogi Jabłkowskiego i Szymika notując wyniki w środku stawki. Ostatecznie po eliminacjach, pierwsze cztery załogi awansowały do półfinałów – Zbroja, Mesnil, Harasimowicz oraz Jabłkowski, który w decydującym wyścigu wygrał z Szymikiem spychając go na 5. miejsce.

W półfinałach rozgrywanych na otwartym morzu, Zbroja wybrał jako przeciwnika Harasimowicza. Jednak doskonale dysponowany sternik z Poznania wspomagany przez Łukasza Wosińskiego, Przemka Płóciennika i Mateusza Błażejaka wygrał 3 z 4 wyścigów i sensacyjnie wyeliminował Zbroję z walki o zwycięstwo. W drugim półfinale Mesnil nie dał szans Jabłkowskiemu odprawiając go wynikiem 3-0, co tylko potwierdziło fakt, że zespół Szymika zanotował wyraźny spadek formy w Świnoujściu.

Finały rozgrywano przy słabnącym do 2B wietrze i dość sporej, krótkiej fali. Mecz o trzecie miejsce zakończył się zwycięstwem Zbroi 2-1, który w ten sposób trochę powetował sobie brak występu w finale. Sam wyścig finałowy był bardzo zacięty. Harasimowicz po zamianie łódek przy stanie 2-1 dla Mesnila, pewnie wygrał czwarty wyścig doprowadzając do decydującego piątego wyścigu. W tym jednak perfekcyjnie popłynęli Francuzi, realizując plan startu z lewej strony linii, obejmując prowadzenie od startu i powiększając przewagę do linii mety. Najwyżej notowany w rankingu francuski sternik postawił przysłowiową kropkę nad „i”, wygrywając w finale z rewelacją regat.

 

 

Klasyfikacja końcowa Świnoujscie Match Race, grade 2.

1. Maxime Mesnil - Match in Black by Normandy  Elite Team - Francja

2. Piotr Harasimowicz - HRMRacing Team

3. Patryk Zbroja - Patryk Zbroja Yacht Racing Team

4. Szymon Jabłkowski - Jablkowski Sailing Team

5. Szymon Szymik - Szymik Racing

6. Jens Hartwig - HARTWIG Match Team - Niemcy

7. Sylvain Escurat - CVSAE - Team Pari Match - Francja

 

8. Adam J Smith - Australia

Autor