IX Regaty o Puchar Trzech Marszałków Pod dyktandem wiatru

Autor:
wślizgu

Tegoroczna edycja Regat o Puchar Trzech Marszałków na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej rozgrywana była pod dyktando aury. W sobotę silny, porywisty wiatr uniemożliwił żeglarzom rozegranie wyścigów. O końcowych wynikach zdecydowały rezultaty uzyskane przez uczestników pierwszego dnia regat w piątek 29 czerwca.

Ciężka walka z wiatrem i wysokimi falami, tak w skrócie można podsumować tegoroczne Regaty o Puchar Trzech Marszałków. Jednak mimo niesprzyjającej aury w piątek odbyły się wyścigi klas młodzieżowych i wyścig seniorów, w którym wzięło udział 30 załóg.

W klasie Optimist grupy A w klasyfikacji dziewcząt zwyciężyła Olga Tokarjewa z Bałtisjskiej Szkoły Regatowej, a wśród chłopców najlepszy był Igor Kowaliow z Pionierski Sailing Team. W grupie B dziewcząt wygrała Daria Szpieriewa z Amber Sail Kaliningrad, a w klasyfikacji chłopców zwyciężył Parfiom Karnaliewskij z UKS Pionierski Sailing. Natomiast w kategorii Optimist UKS zwyciężył Wiktor Przezdziecki ze Spójni Warszawa.

W klasie Cadet dziewcząt pierwsze miejsce wywalczyły Magdalena Lejmańczyk i Zuzanna Grusznic z PMOS Pisz, z kolei w kategorii chłopców prym wiedli Bartłomiej Szlija i Oskar Plichta z UKŻ Lamelka Kartuzy. W tej klasie rozegrano także konkurencję mix, w której najlepsi okazali się Marcin Marczewski i Julia Czapiewska z ŻUKS Stężyca.

Wyścigi seniorów rozegrano w trzech grupach (KWR 1, 2 i 3). W grupie pierwszej zwyciężył Janusz Justyński z załogą na jachcie „Strefa Ciszy”. W grupie drugiej wygrała załoga jachtu „Vega” ze skipperem Siergejem Zahadobko, a w trzeciej najlepsza była ekipa Andrieja Nichiporenko na jachcie „Mochito”.

Na szczęście, pogoda nie pokrzyżowała wszystkich planów. Jak wiadomo poza wymiarem sportowym, regaty mają również silny aspekt promocyjny i towarzyski, a ten w tym roku udał się znakomicie. Biorący udział w wydarzeniu żeglarze z Polski i Obwodu Kaliningradzkiego doskonale bawili się przy wieczornych koncertach szantowych, a w uroczystości zakończenia regat wzięli udział nie tylko ich uczestnicy, ale i turyści oraz mieszkańcy miasta. Nie zabrakło też oficjeli, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele samorządów województw pomorskiego z wicemarszałkiem Wiesławem Byczkowskim i dyrektorem Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Krzysztofem Czopkiem, warmińsko-mazurskiego z wicemarszałkiem Mironem Syczem, burmistrzem Krynicy Morskiej Krzysztofem Swatem. Do Krynicy przyjechał też konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku - Wiktor Kolesnikow.

Przyszłoroczna, jubileuszowa edycja Regat o Puchar Trzech Marszałków odbędzie się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego we Fromborku i Tolkmicku. W Kaliningradzie żeglarze spotkają się przy okazji XI edycji regat. Regaty o Puchar Trzech Marszałków zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego oraz Pucharu Zalewu Wiślanego.

Autor