Jacht z drukarki 3D

Autor:
Halina Konopka

Włoska firma Livrea pracuje nad pierwszym na świecie jachtem stworzonym dzięki możliwościom drukarek 3D. Co ciekawe, ma on wystartować w MiniTransat w 2019 roku!

Drukowanie 3D w różnych dziedzinach nie jest już w sumie niczym nowym, nigdy jednak nie było stosowane aż na taką skalę. Dzisiaj chociażby Boening stosuje tę technologię do produkcji niektórych części samolotów. W branży żeglarskiej służył do tej pory raczej do przygotowywania prototypów części, jednak w niedalekiej przyszłości ma się to zmienić. Sycylijska firma Livrea postanowiła wydrukować cały, 26-stopowy jacht regatowy. Prace już trwają.

Projekt Livrea 26 powstaje przy współpracy inżynierów z firmy Autodesk - producenta oprogramowania do celów inżynierskich. Właśnie oni są odpowiedzialni za innowacyjny kadłub. Ich celem jest stworzenie lekkich, a jednocześnie bardzo sztywnych wzmocnień, które technika 3D potrafi urzeczywistnić.

Co ciekawe, Włosi planują ukończyć projekt i wystartować nim w regatach MiniTransat w 2019 roku. Oprócz tego głównym celem jest oczywiście opanowanie technologii produkcji „drukowanych” jachtów. Cóż, może za kilkanaście lat każdy będzie mógł sobie wydrukować jacht w domowym zaciszu?

galeria