Zbroja obronił tytuł w Szczecinie!

Autor:
wślizgu

Szczecińska załoga Patryka Zbroi ponownie zwyciężyła w rozegranych regatach Pucharu Światach Szczecin Match Race w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach wzięło udział 12 zaproszonych zespołów z 8 krajów. Poza punktami do rankingu Pucharu Świata, zawodnicy zdobywali punkty do prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League. 

Tegoroczna obsada regat była wyjątkowo mocna i wyrównana, ponieważ wszyscy sternicy sklasyfikowani byli w czołowej 100 rankingu światowego. Od początku rywalizacji doskonale spisywała się najwyżej rozstawiona włoska załoga Ettore Botticiniego przegrywając tylko jeden wyścig. Wygrana ze Zbroją pozwoliła mu na zajęcie 1. miejsca w eliminacjach i bezpośredni awans do półfinałów z wynikiem 10-1. Kolejne miejsca premiowane awansem do ćwierćfinałów zajęli Zbroja i Holender Jelmer van Beek z wynikami 9 wygranych i 2 przegrane wyścigi, Szymon Jabłkowski (7-4), Szymon Szymik (6-5) oraz Nelson Mettraux i Afonso Leite (5-5). Eliminacje rozegrano w doskonałych warunkach przy średnim i stabilnym wietrze.

Półfinał rozgrywano już przy bardzo porywistym wietrze. W pierwszym pojedynku Botticiniego z Jabłkowskim wszystkie mecze były bardzo zacięte i obfitowały w wiele kar i zwrotów akcji. Młodzi Polacy pływali bardzo dobrze i agresywnie, ale nie wystarczyło to, aby pokonać dojrzale żeglującego Włocha, który bezlitośnie wykorzystywał wszystkie okazje i błędy przeciwników. Drugi półfinał to jeszcze większe emocje i dramaturgia. Prowadzący już 2-0 van Beek był bardzo blisko awansu do finału, jednak Zbroja zaczął odrabiać straty i doprowadził do wyrównania, aby w decydującym piątym wyścigu przypieczętować swój awans do kolejnej rundy.

W finale udało się rozegrać tylko jeden mecz, z którego zwycięsko wyszedł obrońca zeszłorocznego tytułu, czyli Patryk Zbroja. Zwycięska załoga płynęła w składzie Patryk Zbroja, Krzysztof Żełudziewicz, Maciej Gonerko i Marcin Zubrzycki.

- To dla nasz szczególne zwycięstwo, ponownie tu na naszych domowych szczecińskich wodach. W półfinale byliśmy już jedną noga za burtą, ale udało się odrobić straty i w finale pokonać Ettore. Dziękuję chłopakom za świetną ciężką pracę szczególnie w tych ciężkich, wymagających silnowiatrowych warunkach – podsumował Patryk Zbroja.

Regaty sędziowało 10 sędziów z Polski, Irlandii, Szwajcarii, Niemiec i Finlandii. Bazą regat była Nort East Marina na Wyspie Grodzkiej oraz Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie. Kolejne regaty z cyklu Polish Match Tour odbędą się w Świnoujściu w dniach 22-24 czerwca.

 

Klasyfikacja końcowa  Szczecin Match Race 2018:

 1. Patryk Zbroja – Bakista Team
 2. Ettore Botticini - Włochy
 3. Jelmer van Beek – Holandia
 4. Szymon Jabłkowski – Jabłkowski Sailing Team
 5. Szymon Szymik – Szymik Racing
 6. Nelson Mettraux - Szwajcaria
 7. Afonso Leite - Portugalia
 8. Rafał Sawicki – Yacht Club Sopot
 9. Felix Jacobsen - Dania
 10. Piotr Harasimowicz – HRM Racing  Team
 11. Teo Piasevoli - Chorwacja
 12. Denis Shapovalov - Rosja

Autor