Trwają zapisy do Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

Autor:
wślizgu

Organizatorzy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, czyli Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ potwierdzili kalendarz tegorocznej, czwartej edycji regat. Zaplanowano rozegranie czterech rund. Jednocześnie ruszyły zapisy do startu w lidze, przewidziano miejsce tylko dla 12 klubów.

Do tej pory swój udział potwierdziło już dziewięć zespołów, w tym m.in. MOS Iława, Legia Warszawa, Yacht Club Gdańsk oraz obrońcy zeszłorocznego tytułu – Yacht Club Sopot. Rywalizacja zapowiada się naprawdę interesująco, bowiem  swój start zapowiedzieli dobrze znani, głównie z match racingu sternicy – Szymon Jabłkowski (OKŻ Olsztyn) i Rafał Sawicki (Yacht Club Sopot). W tym sezonie organizatorzy zmienili nieco format rozgrywek.

- W tym roku zdecydowaliśmy się na skrócenie czasu rozgrywania ligi. Cztery rundy rozegramy w ciągu zaledwie 2 miesięcy, średnio co 2-3 tygodnie. Tak częsta rywalizacja powinna zwiększyć emocje, które nie zdążą opaść przed kolejnymi zawodami. Ponadto pozwoli nam to na zwiększenie zainteresowania mediów – wyjaśnia Maciek Cylupa, organizator regat.

Do Ekstraklasy mogą zgłaszać się kluby zrzeszone w Polskim Związku Żeglarskim lub w jednym z jego Okręgów. Zgłoszony klub ma prawo wystawić do każdych regat dowolnie dobraną załogę. Taka formuła umożliwia starty wielu zawodnikom, nawet tym którzy mają już mocno napięty terminarz. Wpisowe do regat nie uległo zmianie i wynosi 5 000 złotych za całość ligi, czyli 4 regaty dwudniowe wraz z dniami treningowymi. Zawodnicy dostaną do dyspozycji flotę identycznych jachtów regatowych klasy TOM28 (Szczecin, Świnoujście) oraz Delphia 24 One Design (Sopot, Gdynia).

- Jest to bardzo ekonomiczna forma udziału w rywalizacji na wysokim sportowym poziomie. Poza wpisowym dochodzą oczywiście koszty dojazdu i pobytu załogi, ale sumując wszystkie koszty, sezon startów w ekstraklasie wychodzi dużo taniej, niż przy konieczności posiadania własnego jachtu, jego transportu po Polsce, zakupu żagli i wymiany osprzętu – podsumowuje Cylupa.

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski a pierwsze cztery kluby ligi otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów (Sailing Champions League) rozgrywanych w St. Petersburgu, St. Moritz i Porto Cervo. Po sezonie 2017 prawo startu z Polski uzyskały załogi z Yacht Club Sopot, Jacht Klub Kamień Pomorski, MOS Iława i Olsztyński Klub Żeglarski.

Zapisy trwają do końca maja.


Kalendarz regat:
14-15 lipca – Gdynia
28-29 lipca – Szczecin
18-19 sierpnia – Świnoujście
08-09 września – Sopot
 

Autor