Puchar Prezydenta Sopotu

Autor:
wślizgu

Tradycyjnie na początku czerwca widzimy się w Sopocie i ścigamy na deskach z żaglem. Puchar Prezydenta Sopotu to regaty rozgrywane od „zawsze”. Przyjęło się, że są najstarszą cykliczną imprezą w kraju.

– Puchar Prezydenta Sopotu, 1979 rok – to były pierwsze regaty na morzu – wspomina prekursor windsurfingu w Polsce – Ryszard Cybulski, zwycięzca tych regat. – Pamiętam, rozgrywane były na lewo od sopockiego molo. A organizowane przez tych samych ludzi, którzy później zakładali Sopocki Klub Żeglarski. Regaty były widowiskowe i obserwowane przez tłumy. Ścigaliśmy się w formule otwartej. Każdy na takim sprzęcie jaki miał. Wtedy byłem na topie, wróciłem z mistrzostw Europy, gdzie niespodziewanie zająłem szóste miejsce na stu startujących i tu wygrałem w cuglach, w kategorii ciężkiej. W kategorii lekkiej zwyciężył kolega klubowy Antoszewski. Sopot, trzeba przyznać, dominował – podkreśla Cybulski.

W tym roku Puchar Prezydenta Sopotu rozegrany zostanie w dniach 8-10 czerwca. Rywalizować będą klasy Techno293, RS:X czy Raceboard, ale także zawodnicy wind i kite foil. To właśnie te dwie ostatnie klasy najprawdopodobniej zobaczymy na igrzyskach olimpijskich w 2024 roku. Dla deskarzy pływających na hydroskrzydle będzie to możliwość sprawdzenia się przed mistrzostwami Europy Formula Windsurfing Foil i RS Convertible w Sopocie.
 

Autor