Omegi wracają nad Wisłę!

Autor:
wślizgu

W dniach 23 i 24 czerwca na warszawskim odcinku Wisły, w samym sercu Warszawy, odbędą się regaty o Puchar Dzielnicy Wisła w klasie Omega. To tutaj przez wiele lat – a w szczególności w dwudziestoleciu międzywojennym oraz do lat 60. XX wieku, żeglarstwo było stałym elementem krajobrazu. 

Okolice mostu Poniatowskiego – właśnie tam w 1942 roku Juliusz Sieradzki, mimo wojennych trudów, braków materiałów skonstruował i zwodował pierwszy jachty Omega. 

- Stolica odwraca się do rzeki, docenia jej wyjątkowy charakter i uczy się z nią żyć i z niej korzystać. Warszawiacy odkrywają Wisłę i zaczynają spędzać, i planować nad nią, czas. Nowootwarte  bulwary stały się jednym z najmodniejszych miejsc – mówi Kasper Orkisz, pomysłodawca regat. - Teraz, aby żeglować nie trzeba planować wyjazdu, można pływać niecałe  100 metrów od stacji metra Centrum Nauki Kopernik na Powiślu – dodaje Orkisz.

Odkrycie tego akwenu oraz wyjątkowej historii Omegi było szokiem, który zainspirował warszawskich żeglarzy do realizacji regat w samym centrum miasta. Jednak nie tylko obecność Omeg zaskoczy warszawiaków i turystów, ale również ich wyjątkowy koloryt. - Do stworzenia grotów zaprosiliśmy wybitnych artystów, dla których Warszawa lub Wisłą są bardzo ważnymi elementami w twórczości. W ten oto sposób powstaje pływająca galeria z grafikami Oli Jasionowskiej, Ewy Ciepielewskiej, czy autora fasady Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Sławomira Pawszaka – podsumowuje Orkisz.

 Pierwszy weekend wakacji to tradycyjnie obchody nocy świętojańskiej, którym towarzyszą wianki warszawskie. Oprócz wieczornych koncertów gwiazd na mieszkańców Warszawy będzie czekała strefa żeglarskich animacji na Bulwarze im Jana Karskiego, gdzie będzie można nie tylko poznać podstawowe tajniki żeglowania, ale pod okiem czujnych sterników, spróbować swoich siła na Omedze.

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła to impreza otwarta, do której każdy może się zgłosić, i wystartować w klasie Open.  Wyścigi zaplanowano na sobotę i niedzielę. Będzie to też wyjątkowa okazja do zmierzenia się wybitnymi warszawskimi żeglarzami – postaciami, które całe życie musieli podróżować, aby spełniać i rozwijać swoją pasję. Tym razem Dominik Życki, Krzysztof Baranowski, Olek Hanusz, Kuba Pawluk i wielu innych będą pływać w domu! Już dzisiaj zapraszamy do kibicowania.

 

 

Autor