Żeglarski Puchar Trójmiasta Żeglarska przygoda na Zatoce Gdańskiej

Autor:
wślizgu

Pod koniec maja, na wodach Zatoki Gdańskiej, do regat otwierających sezon żeglarski stanie prawie 80 jachtów i 500 żeglarzy. Tak duża liczba uczestników jest możliwa dzięki wyjątkowej oprawie imprezy, trasie, która daje możliwość odwiedzenia Gdyni, Sopotu i Gdańska, oraz integracji środowisk żeglarskich, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobaczyć horyzont pełen żagli na Zatoce Gdańskiej to bezcenny widok i na dobre zapowiedź lata oraz sezonu żeglarskiego. Tradycyjnie w ostatni weekend maja odbędzie się Żeglarski Puchar Trójmiasta – w tym roku będzie to już szósta edycja regat. Atrakcyjna formuła imprezy świetnie wpisała się w oczekiwania żeglarzy zarówno regatowych jak i tych, którzy w  cenią sobie nie tylko rywalizację, ale integrację i  wspólną aktywną zabawę.

Tegoroczna edycja rozpocznie cykl regat wchodzący w skład Pucharu Południowego Bałtyku, oraz Morskiego Pucharu Polski. W regatach przewidziano dwa dni techniczne – 24 i 25 maja na pomiary klasowe, które odbędą się w marinie w Gdyni. W piątek 25 maja o godzinie 15:00 zostanie rozegrany wyścig próbny, który sprawdzi nie tylko zawodników i gotowość ich jachtów do trudów sezonu, ale również obsługę techniczną wydarzenia i sędziów.  - Żeglarski Puchar Trójmiasta od początku wyznacza standardy  organizacji regat pod względem sportowym, organizacyjnymi i medialnym. Ten rok będzie kolejnym, gdy na zawodników czekać będzie sporo niespodzianek i atrakcji – mówi  Kasper Orkisz z Premium Yachting, koordynator imprezy.

Sobota 26 maja to pierwszy dzień rywalizacji na wodzie. Zaplanowano trzy wyścigi z metą ostatniego biegu zlokalizowaną w pobliżu mariny w Sopocie. To właśnie tutaj odbędzie się wieczorna część integracyjna. Tegoroczne spotkanie ugości restauracja Czarna Perła. Wieczór będzie miał piracki charakter, a dla najlepiej przebranych załóg przewidziane są niespodzianki oraz kultowa beczka.

W niedzielę 27 maja, pierwsi zawodnicy rozpoczną zmagania na wodach Zatoki Gdańskiej o godzinie 10:00. Komisja sędziowska zaplanowała dwa wyścigi. Pierwszy bardzo widowiskowy w pobliżu sopockiego molo, będący idealną okazją dla mieszkańców i turystów do kibicowania załogom w trakcie porannego spaceru. Bieg drugi to wyścig o Puchar Portu Gdańsk, wyścig z metą w Gdańsku. Wyjątkowy, ponieważ ostatnie znaki zwrotne zlokalizowane będą na terenie, przyszłego Portu Centralnego, strefie, która już w niedalekiej przyszłości przestanie być wodą, a będzie lądem w ramach rozwoju portu. Uroczyste zakończenie regat odbędzie się w Gdańsku bezpośrednio po wyścigu.

Maj to już czas pełnej mobilizacji - treningu na wodzie, pracy nad zgraniem załóg i wytrymowaniem jachtów oraz ostatnia prosta w przygotowaniu jednostek do sezonu startowego. Liczymy na aktywny udział żeglarzy, bez względu na to czy będzie to dla kogoś pierwszy czy kolejny start.

Szczegóły na: www.zeglarskipuchartrojmaista.pl.

Autor