Amatorski Puchar Polski SnoWkite Surf to Fly SnoWkite Tour 2018

Autor:
wślizgu

Trzy eventy, kilkudziesięciu zawodników, kilkunastostopniowe mrozy i zacięta rywalizacja – tak w skrócie wyglądał pierwszy w historii cykl trzech zawodów w snowkitingu realizowany w Polsce.

Snowkiting to rewolucja w sportach zimowych, bo jak inaczej i trafniej określić połączenie żeglarstwa z paralotniarstwem wraz ze snowboardingiem lub narciarstwem?

Surf to Fly Snowkite Tour 2018 został zaadresowany do wszystkich amatorów snowkitingu, czyli miłośników śniegu i wiatru. Organizatorzy pucharu stanęli na wysokości zadania, dostosowali się do zmieniających warunków pogodowych i zrealizowali z sukcesem wszystkie wchodzące w skład pucharu zawody: weekend na lodzie w Krynicy Morskiej na Zalewie Wiślanym (17 lutego), Surf to Fly Giżycko Cup 2018 w Giżycku na jeziorze Niegocin (24 lutego), Surf to Fly Moldava Cup w Kątach Rybackich na Zalewie Wiślanym (3 marca) – zawody przeniesione z Czech ze względu na niesprzyjające warunki wiatrowe. Zawody Surf to Fly Moldava Cup 2018 zakończyły Surf to Fly Snowkite Tour 2018, który przeszedł do historii jako pierwszy puchar Polski snowkite w wyścigach, czyli w konkurencji racing.

Trasa jednego wyścigu zawierała dwa okrążenia pod wiatr i z wiatrem, podczas której snowkiterzy wielokrotnie zmieniali się na pozycjach, walcząc do końca o jak najwyższe miejsca. Zwycięzcą pierwszego w historii Amatorskiego Pucharu Polski Surf to Fly Snowkite Tour 2018 w konkurencji racing ski został Jan Milarski ze Sztutowa, drugie miejsce zajął Andrzej Kaźmierczak ze Szczecina, a trzecie Piotr Ranoszek ze Sztutowa. W konkurencji racing snowboard wygrał Mateusz Baczyński z Wołomina, na drugiej pozycji znalazł się Jakub Wątorowski z Brodnicy, a trzecie miejsce na podium wywalczyli ex-aequo Dominik Mytkowski z Warszawy i Adam Lewandowski z Kętrzyna.

- Frekwencja na każdym z trzech przystanków Pucharu sięgała około 20 zawodników, co jak na pierwszą edycję projektu, w nowej rozwijającej się odmianie żeglarstwa śnieżno-lodowego, stanowi bardzo dobry wynik – podkreśla Grzegorz Kucieński, organizator zawodów.

 

Zawody w Kątach Rybackich stanowiły jednocześnie drugi przystanek International Kiteboarding Cup 2018. Następne zawody cyklu odbędą się 07-08.04.2018 nad Zalewem Szczecińskim. Organizatorem jest szkoła kitesurfingu Surf to Fly (surftofly.com) przy współpracy z International Snowkiting Federation.

Autor