Wyrzeźb sobie dechę

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Chcesz sam stworzyć deskę do paddlebordingu (SUP), longboarda, deskę surfingową, drewniany kajak, czy nawet małą łódkę? Teraz to możliwe. Nad samą Wisłą w Warszawie, na terenie Klubu Sportowego Spójnia, od niedawna działa otwarta pracownia stolarska, która zapewnia narzędzia, materiały i wiedzę. Potrzebne są tylko dobre chęci.

Miasto Szkutnia, bo tak się nazywa, powstała z zamiłowania do wody i pracy w drewnie. Za nową, kreatywną przestrzeń na mapie odpowiedzialni są pasjonaci, Przemek Sobotowski i Paweł Miasojedow. Oboje mają za sobą przeszłość korporacyjną. 

- Dla mnie miłość do drewna zaczęła się od starej drewnianej, szwedzkiej łodzi, którą kupiłem, wyremontowałem i pływam nią wraz z rodziną po Archipelagu Wysp Sztokholmskich. Praca przy łodzi dawała mi tyle satysfakcji, że którejś zimy razem z Pawłem zaczęliśmy budować w garażu drewniany kajak. Wciągnęło nas to strasznie. Zdecydowaliśmy, że chcemy się dzielić z innymi radością pracy w drewnie. Pracownię otworzyliśmy więc trochę dla siebie, ale oczywiście życie w niej toczy się dzięki uczestnikom warsztatów i tym, którzy ją odwiedzają – podkreśla Przemek Sobotowski, właściciel.

W Miasto Szkutni bardzo ważny jest powrót do rękodzieła. Stąd można tu samodzielnie zbudować różne rzeczy. Począwszy od prostej drewnianej zabawki, poprzez drewniane meble, longboard, skończywszy na stylowym drewnianym kajaku czy małej łódce. Szczególne miejsce w aktywności pracowni zajmują różnego rodzaju deski, przede wszystkim te związane z wodą. Na warsztatach powstają małe skimboardy, ale też deski SUP, czy jak ostatnio, najprawdziwsza drewniana deska surfingowa.

Wszystko to pod okiem dwóch chłopaków, którzy postanowili podzielić się swoją pasją. Oferta jest skierowana do wszystkich, którzy chcą wykonać coś z drewna, mieć przy tym trochę zabawy, dobrze i w dobrym towarzystwie spędzić czas, no i oczywiście cieszyć się potem efektem swojej pracy.

Jak powstają deski?

Deska SUP w technologii szycia i klejenia może powstać w czasie warsztatów w pracowni. To doskonały projekt dla początkujących. Technika szycia i klejenia polega na łączeniu wcześniej wyciętych elementów sklejkowych za pomocą miedzianego drutu, a następnie klejenia ich żywica epoksydową. Sklejka, z której korzystamy jest wyjątkowo lekka, bo wykonana z drewna okoume. Całość jest pokrywana tkaniną szklaną i żywicą epoksydową. Żywica jest przezroczysta dzięki czemu uzyskujemy piękną drewnianą deskę, której wytrzymałość na uszkodzenia jest porównywalna z „plastikami”. Taki mix tradycji i nowoczesności.

Większym wyzwaniem jest budowa drewnianej deski surfingowej. Aby uzyskać zaokrąglone brzegi deski (rail) klei się je z drobnych listewek np. cedrowych, które muszą być tak nafrezowane, aby po sklejeniu i przestruganiu uzyskać efekt litego drewna. Całość buduje się na specjalnym stole (rocker table), dzięki któremu można uzyskać odpowiednie wygięcie wzdłużne deski (rocker) jak i poprzeczne (concave). Deska zbudowana jest na sklejkowym szkielecie i jest oczywiście pusta wewnątrz. Do​budowy stosujemy lekkie gatunki drewna jak paulownia, cedr czy balsa. Mahoń lub inne cięższe egzotyki służą do wykonania elementów ozdobnych. Być może wkrótce pojawią się też zestawy dosamodzielnej budowy - wycięte wręgi, finy, osprzęt i instrukcja budowy.