Medale rozdane!

Autor:
wślizgu

Znamy nowych mistrzów Polski seniorów i juniorów w żeglarstwie. Obyło się bez większych niespodzianek, jednak największe emocje towarzyszyły klasie Finn i Laser Radial. W tym roku zawodnicy po raz pierwszy rywalizowali na dwóch akwenach, w Pucku oraz w Górkach Zachodnich w Gdańsku.

18 września zakończyła się druga część żeglarskich mistrzostw Polski, które odbywały się w Górkach Zachodnich w Gdańsku. W regatach wzięło udział 244 zawodników z 57 klubów.

W klasie 470 po raz kolejny najlepsze okazały się mistrzynie świata Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczyńska. Dominację w klasie 49er potwierdzili Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, którzy wygrali dwa ostatnie wyścigi i wyprzedzili drugich w klasyfikacji Przemysława Filipowicza i Jacka Nowaka o dziewięć punktów. W żeńskim odpowiedniku, czyli w klasie 49erFX, złote medale wywalczyły reprezentantka Volvo Youth Sailing Team Poland Aleksandra Melzacka z załogantką Kingą Łobodą.

Emocji nie brakowało natomiast w klasie Finn. Przez trzy dni na prowadzeniu był srebrny medalista z zeszłego roku Mikołaj Lahn, który ruszał do wyścigu medalowego z przewagą dwóch punktów nad zeszłorocznym zwycięzcą, Piotrem Kulą. Ostatecznie to siódmy zawodnik ostatnich mistrzostw świata, Kula cieszył się ze złotego medalu. To jego siódmy tytuł mistrza Polski seniorów w karierze. Podobne emocje towarzyszyły końcówce rywalizacji w klasie Laser Radial kobiet, gdzie przed wyścigiem medalowym zeszłoroczna triumfatorka Agata Barwińska również o dwa punkty wyprzedzała Magdalenę Kwaśną. Finalnie Barwińska przypłynęła czwarta, a Kwaśna szósta, ale obie utrzymały swoje pozycje i tytuł obroniła ta pierwsza. Natomiast w kategorii męskiej zaskoczenie. Faworyt Marcin Rudawski zajął uplasował się dopiero na trzeciej pozycji. Nowym mistrzem Polski został Aleksander Arian z Sailing Team Rzeszów.

Dwa tygodnie wcześniej w Pucku odbyła się pierwsza część krajowych mistrzostw, gdzie mistrzowskie tytuły zdobyli Zofia Klepacka i Radosław Furmański (RS:X), Kacper Ziemiński (Laser Standard), Wiktoria Gołębiowska (Laser Radial juniorek), Jakub Gołębiowski i Filip Szmit (420), Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński (29er) oraz Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira (Hobie Cat 16). Szczegółowe wyniki pozostałych klas znajdują się na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego.