Dechy w zgodzie z naturą

Autor:
Halina Konopka

Eko i naturalność są w niezmiennie modzie. Nie inaczej jest wśród producentów desek, którzy wciąż poszukują nowych rozwiązań.

Pierwsze deski – jak zresztą wszystko co budował człowiek na wodzie - były drewniane. Potem jednak nadeszła epoka tworzyw sztucznych, wytrzymalszych i zarazem lżejszych niż naturalne. Dzisiaj producenci szukają nowych rozwiązań – jak połączyć doskonałe właściwości z biodegradacją.

Jakiś czas temu powstał projekt „Dolphin Board of Awesome”, odpowiedzialni za niego są młodzi, utalentowani Amerykanie. Jest to pierwsza na świecie deska surfingowa stworzona w ponad 90%  z biodegradowalnych produktów. Całość wydrukowana jest na drukarce 3D. W jej skład wchodzą dwa różne surowce: część z finami wykonana jest z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu, a przednia część ze specjalnego rodzaju alg (!), które po przetworzeniu stają się idealnym biotuszem do drukarki 3D. Po połączeniu tych dwóch elementów powstaje niemal gotowy produkt. Pozostałe elementy to zewnętrzna warstwa powierzchni deski, która wraz z żywicą chroni deskę od rozpuszczenia w wodzie.

Również branża kitesurfingowa nie pozostaje obojętna w tej kwestii. Szwajcarskiej firmie Gin Kiteboarding również udało się stworzyć deskę eko, która zdecydowanie wyróżnia się składem wśród konkurentów. Blat deski w 100 % wykonany jest z drewna, rdzeń z topoli, a część zewnętrzna z orzecha. Natomiast grafika, która znajduje się na górnej warstwie jest wypalana. Ponadto deska zabezpieczana jest specjalnymi ekożywicami, a krawędzie wzmacniane są naturalnymi włóknami. Ostatni etap produkcji to olejowanie. Warto zaznaczyć, że cały proces produkcji wykonywany jest ręcznie. Nawet prasa, na której łączą się elementy także praktycznie w całości wykonana jest z drewna. Ta wersja desek jest limitowana. Producenci przygotowali zaledwie 100 sztuk. Produkt będzie można kupić już niebawem za jedyne 1499 euro. Co o tym myślicie? Czy moda na produkty eko zawita również do Polski? Przekonamy się w ciągu kilku najbliższych sezonów.

galeria