Mistrzowie z Sopotu

Yacht Club Sopot został zwycięzcą Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, tym samym zdobywając tytuł Klubowego Mistrza Polski. Drugie miejsce zdobyła załoga Jacht Klub Kamień Pomorski, a na ostatnim stopniu podium uplasowali się żeglarze z Sailing Event.

To był naprawdę emocjonujący żeglarski finał. O tytuł klubowego mistrza Polski załogi walczyły przez cały sezon: w Sopocie, Świnoujściu, Gdyni oraz Szczecinie, gdzie odbyła się ostatnia runda. W finale łącznie rozegrano 24 wyścigi, a różnica między pierwszym i trzecim miejscem wyniosła zaledwie 1 punkt! Mimo iż nowi Mistrzowie Polski przed startem w Szczecinie zamykali podium, ostatecznie udało im się wypracować na wodzie wyniki wynoszące ich dwie pozycje wyżej.

- To była ciężka walka, każdemu zależało na punktach. To już nie tylko walka o miejsca, ale także o pozycje w rankingu. My pracowaliśmy ciężko od początku sezonu, jeżdżąc na każde możliwe regaty, spędzając dużo czasu na wodzie i na treningach, także siłowych – mówi Rafał Sawicki, sternik Yacht Club Sopot.

Drugie miejsce w zakończonym właśnie sezonie Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej zdobyła załoga Amica Jacht Klub Kamień Pomorski. Tym razem żeglarzy jako zmiennik poprowadził Damian Jaskólski, zastępując nieobecnego Patryka Zbroję.

- Jesteśmy w miarę nową załogą i to się dało odczuć na wodzie. Taktycznie wszystko było tak jak trzeba, ale brakuje nam jeszcze zgrania. Regaty w Szczecinie udało nam się zakończyć na 4 miejscu, ale sezon w klasyfikacji końcowej zamykamy na 2 pozycji – mówi Jaskólski z JKKP.

Podium zamknęła załoga Karola Górskiego, Saling Event. Ogrom pracy w swój osobisty tegoroczny sukces włożyła także załoga OKŻ Olsztyn pod sterami Szymona Jabłkowskiego. Czwartą rundę w Szczecinie zakończyli srebrnym medalem, co w klasyfikacji generalnej dało im, bardzo dobre, czwarte miejsce medalem. 

- Bardzo dużo pracowaliśmy, spędziliśmy masę czasu na wodzie. Dużo regat zaliczyliśmy. Ja liczyłem, że dzisiejszy dzień był moim 109 dniem na wodzie w tym roku. To jest też efekt pracy chłopaków na siłowni nad przygotowaniem siłowni, efekt mojej pracy nad głową, przygotowaniem mentalnym, powoli każdy element naszego pływania poprawiamy, aby było coraz lepiej – mówi Szymon Jabłkowski z OKŻ Olsztyn.

 

Regaty w Szczecinie były ostatnimi w tegorocznej odsłonie cyklu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

Autor