Ford Fiesta Kite Challenge. Nowi mistrzowie Polski

Krzysiek Issel i Gosia Kołacz we Freestyle’u, Dariusz Ziomek i Julia Wira w Twin Tip Race oraz Maks Żakowski w Foilboardingu – to tegoroczni mistrzowie Polski w kitesurfingu. 

W najdłuższy wakacyjny weekend (12-15 sierpnia) odbyły się zawody o Puchar i Mistrzostwo Polski w kitesurfingu – Ford Fiesta Kite Challenge. Kitesurfingowe mistrzostwa po raz pierwszy gościły w Pucku. Do miasteczka zawodów zlokalizowanego w Porcie Jachtowym przybyło 50 uczestników z całego świata. W mistrzowskiej stawce nie zabrakło kitesurferów z Dominikany, Rosji czy Niemiec. 

Zmagania sportowców rozpoczęły się wyścigami na foilach. Z kolei w niedzielę udało się rozegrać pojedynczą eliminację Freestyle we wszystkich kategoriach wiekowych oraz parę wyścigów Twin Tip Race. W finale Freestyle’u zmierzyli się Marek Rowiński z Krzyśkiem Isselem. Jednak ostatecznie to ten drugi okazał się lepszy. Z kolei wśród kobiet mistrzynią została Gosia Kołacz. Po intensywnej niedzieli wiatr znowu osłabł i poniedziałek należał znów głównie do zawodników pływających na hydroskrzydle (Foilboardingu). Wyścigi te były wyjątkowo emocjonujące, bo rozgrywane na krótkiej trasie z trzema okrążeniami. Tytuł Mistrza Polski w Foilu zdobył bezkonkurencyjny Maks Żakowski. Ostatniego dnia zawodów wiatr stopniowo się rozwiewał i zadecydowano o rozegraniu konkurencji Twin Tip Race, która jest obecnie najbardziej popularną i najliczniejszą klasą Race. Tutaj z dużą przewagą zwyciężył bardzo dobrze dysponowany Dariusz Ziomek. Co ważne, zmagania te wyłoniły młodzików, którzy wygrali wyjazd na kwalifikacje do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich 2018 w Buenos Aires – Oliwię Hłobuczek oraz Jakuba Wątorowskiego.

Do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu zaproszono wielu dziennikarzy oraz aktorów, którzy mogli zapoznać się z kitesurfingiem i pod okiem doświadczonych instruktorów ze szkółki BoSport spróbować też innych sportów wodnych. Z Vip-owskiej Szkoły Kitesurfingu skorzystało  troje znanych aktorów: Agnieszka Kawiorska, Jan Wieczorkowski i Mateusz Banasiuk.

 

Gospodarzem zawodów było miasto Puck, które udostępniło przestrzeń pod infrastrukturę zawodów i dla sportowców, ufundowało także nagrody finansowe dla zwycięzców Mistrzostw Polski w kategoriach open. Oprócz Mistrzostw Polski, równolegle odbyła się ogólnopolska edycja zawodów Pucharu Polski w kitesurfingu. Szczegółowe wyniki na:
www.fordcup.pl

Autor

galeria