Przełomowa aplikacja dla wodniaków

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Podpowiada gdzie przycumować, zrobić szybkie zakupy czy zjeść obiad, ostrzega przed nadchodzącą ulewą i silnym wiatrem, pokazuje najkrótszą drogę do celu, a wszystko bez konieczności zasięgu sieci komórkowej – polska firma NaviSail stworzyła innowacyjną aplikację nawigacyjną dla żeglarzy. 

Aplikacja NaviSail to inteligentna mapa krajowych wód. Znajdziemy w niej ponad 20 tys. km szlaków wodnych, ponad 50 tys. przydatnych obiektów na wodzie i w pobliżu brzegu, takich jak porty, mariny, restauracje, stacje paliw czy sklepy. Aplikacja przekazuje również szczegółowe informacje dotyczące aktualnej prognozy pogody.

- Możemy wyznaczyć sobie szczegółową trasę, jakimi wodami dopłynąć do danego miejsca. Ciekawą funkcją jest działanie offline, gdy na wodzie szukamy ciekawego miejsca, restauracji, pubu czy sklepu, możemy go wyszukać w bazie, którą mamy na telefonie, nie musimy się martwić o to, czy mamy internet, na wodzie bywa z tym różnie. Podobnie jest z pogodą, mamy szczegółową pogodę na 72 godziny do przodu, która pozwoli nam bezpiecznie pływać po wodach śródlądowych w Polsce – mówi Dominik Lewandowski, szef spółki NaviSail.

NaviSail powstało przy współpracy z Akademią Marynarki Wojennej i Uniwersytetem Gdańskim, a jej opracowanie trwało ponad trzy lata. 

- Sporo czasu zajęła nam praca nad autorskimi algorytmami do nawigacji, testy oraz przygotowania do wprowadzenia rozwiązania na rynek. Byliśmy zdeterminowani, by stworzyć produkt, który wyróżniałby się jakością i użytecznością - podkreśla Dominik Lewandowski.

Koncept był rozwijany pod skrzydłami funduszu zalążkowego Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT). 

- Dobry pomysł i pasja w podejściu do realizacji tego pomysłu są kluczowe w rozwoju firm. W NaviSail twórcami aplikacji są osoby aktywnie pływające po polskich akwenach. To daje wyjątkową autentyczność, która w biznesie jest kołem zamachowym wielu udanych przedsięwzięć – dodaje Piotr Nędzewicz z PPNT.

 

Aplikacja NaviSail przeznaczona jest na systemy mobilne Android i iOS, można z niej korzystać na tabletach i telefonach komórkowych. Twórcy gwarantują użytkownikom możliwość przetestowania aplikacji - przez pierwsze 24 godziny można korzystać z niej za darmo. Trzy dni kosztują 29,99 zł, natomiast za abonament na cały rok trzeba zapłacić 129,99 zł. NaviSail można już pobierać z Google Play i App Store.